Baxa, Wintr i Zemanová. Všechny tři kandidáty na Ústavní soud podpořil senátní výbor pro lidská práva

Senátní výbor pro lidská práva v úterý rozhodoval o podpoře pro všechny tři hradní kandidáty na ústavní soudce. Ke schválení Senátu nakonec doporučil jak profesora ústavního práva Jana Wintra, tak i někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu a exprezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou. Jeho rozhodnutí se tak liší od názoru ústavně právního výboru, který minulý týden Baxu a Zemanovou nedoporučil.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:25 30. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniela Zemanová, Jan Wintr a Josef Baxa

Daniela Zemanová, Jan Wintr a Josef Baxa | Zdroj: Český rozhlas

Jan Wintr získal při hlasování podporu všech sedmi přítomných členů výboru pro lidská práva. Josef Baxa obdržel v tajné volbě podporu šesti senátorů, Zemanová dostala všech sedm hlasů.

Prohra právnické ‚první ligy‘. Důvody Baxova neúspěchu chybí, Zemanová senátory ‚nepřesvědčila‘

Číst článek

Předseda výboru pro lidská práva Jiří Růžička (za TOP 09) nominaci ocenil. Naplňuje podle něj představu o názorové pestrosti členů Ústavního soudu. Členové výboru pro lidská práva na rozdíl od kolegů z ústavně právního výboru neměli na kandidáty žádné otázky.

Wintrovu nominaci podpořil minulou středu také senátní ústavně právní výbor. Oproti tomu Baxa ani Zemanová tehdy doporučení nezískali. Pro Baxu ve středu hlasovali čtyři z deseti členů výboru, pro Zemanovou dva.

Wintr, Baxa a Zemanová jsou prvními adepty na ústavní soudce, které nominoval prezident Petr Pavel.

Senát bude schvalovat kandidáty ve středu, Pavel má přijít osobně nominaci do horní komory zdůvodnit.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme