Státní zástupce zamítl stížnosti obviněných v kauze otravy řeky Bečvy jako nedůvodné

Státní zástupce zamítl stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze loňské otravy řeky Bečvy. Stížnosti zamítl jako nedůvodné. Upozornil na to Deník N, ČTK to potvrdil státní zástupce Petr Bareš z Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně, které se kauzou zabývá.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bečva pod Choryňským mostem, odtud začaly hynout ryby

Bečva pod Choryňským mostem, odtud začaly hynout ryby | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

Stížnost podala společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, také její jednatel Oldřich Havelka. Policie je v souvislosti s případem v červnu obvinila ze dvou trestných činů. 

„Vše je již doručené. Stížnosti byly zamítnuty jako nedůvodné,“ řekl bez dalších podrobností Bareš. Podle Havelky však nebylo zamítnutí nijak odůvodněné. „Naše právní zastoupení připravuje další kroky,“ uvedl Havelka.

Cílem komise není najít viníka kauzy Bečva. Policii ještě věřím, říká její předsedkyně Pěnčíková

Číst článek

Podle kriminalistů jde v kauze o spáchání dvou trestných činů, kterými jsou poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest. Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme