Policii překvapila slova znalce k případu otrávené Bečvy. Nezbavila ho mlčenlivosti

Policii překvapilo vyjádření znalce Jiřího Klicpery, který v pondělním pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila společnost Deza. Ze strany policie nebyl soudní znalec zbaven mlčenlivosti, řekla v úterý krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Před několika dny Klicpera v online debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl.

Vsetín (Aktualizováno: 15:32 2. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdo může za otravu ryb v Bečvě? Policie dál hledá viníka (archivní foto) | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

Znalec Klicpera v případu pro policii zpracovával posudek. Odborníci však upozorňují, že ze zákona mají znalci povinnost mlčenlivosti.

Znám viníka, řekl k otravě Bečvy soudní znalec. Chemička Deza je podle něj mimo podezření

Číst článek

„Policii včerejší (pondělní) vystoupení soudního znalce překvapilo, ze strany Policie ČR zbaven mlčenlivosti nebyl. V současné době jeho vystoupení do veřejného prostoru vyhodnocujeme a zabýváme se jím. Více informací v tuto chvíli nelze poskytnout,“ uvedla Javorková.

Klicpera v úterý vyjádření policie potvrdil. „Policie mě nezbavila mlčenlivosti. Nesmím nic říct. Můžete si přečíst to, co už je venku a jiného nic,“ uvedl znalec.

Původní lhůta pro vypracování posudku skončila 20. prosince. „Protože se to nedalo za tu dobu stihnout, tak byl termín prodloužen do konce února. A když bude zapotřebí, tak se může opět prodloužit, protože obvykle se posudky na takové havárky dělají nejméně šest měsíců,“ dodal Klicpera.

Kdo měl mlčet, mluví

On-line debaty expertů se účastnil i Přemysl Soldán z Výzkumného ústavu vodohospodářského. „Sám mám zkušenost jako soudní znalec, překvapilo mě to vystupování a prezentování něčeho předtím, než to prošlo procesem, jakým by to mělo projít,“ řekl v úterý Soldán novinářům ve Vsetíně.

Znalcovy informace překvapily i náměstkyni zlínského hejtmana Hanu Ančincovou (Piráti), která má na starosti životní prostředí. „Oficiální posudek stále není, ale už se opět v médiích diskutuje, kdo to nebyl,“ řekla Ančincová. „Zůstává mi rozum stát, že ten, kdo by měl v případu mluvit, mlčí, a kdo by měl mlčet, tak mluví,“ komentovala.

Do otrávené řeky Bečvy se pomalu vrací život. Ve stavu jako před otravou by mohla být za pět až deset let

Číst článek

Šetření ČIŽP

Valašskomeziříčská chemička Deza patří do holdingu Agrofert, který je ve svěřenských fondech založených předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Nedlouho po otravě řeky ji v prvotním místním šetření vyloučila jako možného původce havárie i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Šetření ale dále pokračuje,“ uvedla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) minulý týden uvedl, že znalecký posudek vzorků by snad mohl být v březnu.

Opoziční strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 již dříve informovaly o tom, že budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Pokud neuspějí, chtějí založit expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.

Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme