Znalec dokončil posudek k otravě Bečvy. Policie očekává doručení materiálů do konce týdne

Soudní znalec dokončil práce na znaleckém posudku, který se týká otravy řeky Bečvy z loňského září. Policie nyní čeká na doručení materiálů. Očekává, že se tak stane do konce tohoto týdne, následně budou vyšetřovatelé s posudkem pracovat. Uvedla to krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:52 3. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závažná ekologická havárie postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

Posudek je pro policejní prověřování ekologické katastrofy klíčový. Vypracovával jej znalec Jiří Klicpera. V minulosti dvakrát požádal o prodloužení lhůty pro vyhotovení posudku, poprvé skončila loni v prosinci, podruhé letos v únoru.

V Bílině hromadně uhynuly ryby. Příčiny zatím rybáři neznají, z toku odebrali vzorky

Číst článek

„Znalec v těchto dnech posudek dokončil a očekáváme, že bude doručen během několika dní. Jakmile bude doručen, budou s ním kriminalisté pracovat,“ uvedla Javorková pro Radiožurnál.

Klicpera pak ČTK řekl, že posudek už policii odeslal elektronicky a materiály jí doručí i v papírové podobě. „Teď právě posudek nesu na poštu. Balík je zabalený a jede to,“ uvedl v pondělí po 13.30.

Obsah posudku odmítl Klicpera komentovat, upozornil na to, že je vázán mlčenlivostí. „To platí pořád, ať je doručeno, nebo není doručeno,“ doplnil.

Už dříve policie uvedla, že věc prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Pachateli za něj hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti.

Uhynulé ryby z Bečvy | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Porušení mlčenlivosti

Na začátku února Klicpera v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza. O několik dní dříve v online debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl.

Policie po jeho televizním vystoupení uvedla, že znalce nezbavila mlčenlivosti, což tehdy potvrdil i Klicpera. Policie jeho vystoupení v médiích vyhodnocuje a nechce jej dále komentovat. Petici za objasnění postupu úřadů při vyšetřování otravy řeky podepsalo přes 20 000 lidí.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Úhyn desítek ryb zaznamenali v dubnu i v Otíně u Jindřichova Hradce. Do toku zřejmě rovněž unikla neznámá látka. V neděli pak zaznamenali hromadný úhyn ryb i na řece Bílině na severu Čech. Zabývají se jím státní orgány, Povodí Ohře i Český rybářský svaz.

jas, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme