Řeka Bečva podemílá sloupy vysokého napětí. Na řešení se musí energetici dohodnout s vodohospodáři

Bečva ohrožuje mezi obcemi Prosenice a Osek nad Bečvou na Přerovsku statiku několika sloupů vysokého napětí. Vodní tok ve zmíněném úseku meandruje a každý rok se jeho koryto posouvá až o 30 metrů. Jak sloupy zabezpečit, aby se nezřítily, řeší energetici společně s vodohospodáři a ochránci přírody.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koryto Bečvy se každý rok výrazně posouvá až ke sloupům vysokého napětí | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

S nezávislým starostou Sušic Bohumilem Gibalou stojíme na levém břehu Bečvy. Právě tady na sušickém katastru řeka prudce zahýbá doprava a jen pár metrů od ní stojí sloupy vysokého napětí. Proudící voda břehy podemílá a neustále tak rozšiřuje svoje koryto. „Její vymílací schopnost, zvláště když je vyšší hladina vody, je velmi rychlá a toto jsou všechno štěrkové nánosy a ty nemají žádnou pevnost. Upozorňovali jsme na to, že ten sloup se musí nějakým způsobem zabezpečit,“ říká pro Český rozhlas Olomouc Gibala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řeka Bečva na Přerovsku podemílá několik sloupů vysokého napětí

Sloupy patří energetické společnosti Čeps. Ta už navrhla několik variant, jak situaci řešit. Musí se ale přizpůsobit požadavkům vodohospodářů a ochránců přírody. Meandrující Bečva je tady totiž podle nich velmi cenným přírodním úsekem, a zpevnění jejich břehů tak nepřipadá v úvahu.

„My hledáme řešení, které odstraní tuto hrozbu a zároveň umožní dlouhodobější vývoj, který uspokojí oba zájmy. Měli bychom mít ty sloupy vysokého napětí v takové vzdálenosti od řeky, aby to bylo bezpečné a funkční, a zároveň umožníme řece v souladu s moderními poznatky o vodním režimu krajiny její přirozený vývoj,“ navrhuje Jan Koutný z Agentury ochrany krajiny a přírody.

Jakmile způsob úpravy vodohospodáři a ochránci přírody schválí, chce společnost Čeps zahájit zabezpečení sloupů. „V tuto chvíli se diskutuje například technologie využití přírodních surovin, jako je dřevo a kámen. Finanční náročnost navržených opatření bude známa až poté, co bude jasné, jaké technické řešení bude využito. Rámcově se bude jednat o náklad v řádu jednotek milionů korun, finanční náklady ponese společnost Čeps,“ potvrzuje mluvčí společnosti Hana Klímová.

Bečva v těchto místech podemílá také cyklostezku. Kvůli bezpečnosti na zhruba stometrový úsek dokonce platí zákaz vjezdu. Vedení Olomouckého kraje teď řeší její přetrasování. 

Lenka Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme