Znalec, který viníka otravy Bečvy ‚už zná‘, potřebuje více času k vypracování posudku

Soudní znalec Jiří Klicpera v pondělí řekl, že dál pracuje na posudku kvůli zářijové otravě řeky Bečvy. Posudek je důležitý pro policejní prověřování případu. Znalec už dvakrát požádal o prodloužení lhůty pro jeho vypracování, poprvé skončila loni v prosinci, podruhé letos v únoru. Kdy je nejzazší nový termín pro dokončení posudku, není jasné, Klicpera to říct odmítl. Vysvětluje to tím, že je vázán mlčenlivostí.

Vsetín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bečva pod mostem v Juřince - vpravo mezi stromy pod jezem je výpusť z rožnovské Tesly

Policie v pondělí potvrdila, že na znalecký posudek čeká. | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

Začátkem března znalec uvedl, že vypracování posudku ztěžují opatření kvůli epidemické situaci. Scházely mu také některé podklady. „Něco přišlo minulý týden a pokračujeme v práci. Pracuje na tom celý tým, nejenom já. Ta záležitost je opravdu složitá a není to tak, že bychom si řekli aha, ony tam byly kyanidy, tak je vinen tenhle. Znalecké posudky se takto nemůžou dělat,“ řekl v pondělí Klicpera.

Lidé nevěří, že se najde viník, dosavadní vyšetřování nemá razanci, tvrdí k otravě Bečvy Jurečka

Číst článek

Kdy přesně by měla skončit už dvakrát prodloužená lhůta pro vypracování posudku, uvést odmítl. „Nemůžu k tomu nic říct, protože jsem vázán mlčenlivostí. Kdybych řekl něco navíc, tak je z toho průšvih. Nejen můj administrativní, ale i věcný, protože by se porušily zásady řízení a vyšetřování,“ řekl znalec.

Policie v pondělí potvrdila, že na znalecký posudek čeká. „Z naší strany nebyla lhůta na vypracování ohraničena. Stále platí, že věc prověřujeme jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti, za který pachateli hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti,“ uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Klicpera v médiích

Na začátku února Klicpera v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza. O několik dní dříve v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy 'už zná'. Konkrétní ale nebyl. Policie po jeho televizním vystoupení uvedla, že znalce nezbavila mlčenlivosti, což tehdy potvrdil i Klicpera. Policie jeho vystoupení v médiích vyhodnocuje a nechce jej dále komentovat. Petici za objasnění postupu úřadů při vyšetřování otravy řeky podepsalo více než 20 000 lidí.

Uhynulé ryby po úniku chemikálie do řeky Bečvy | Foto: Hasiči Olomouc | Zdroj: Twitter

Podle poslance Františka Elfmarka (Piráti) je způsob, jakým se Klicpera vyjadřuje v médiích, nepřípustný. Kritizuje i prodlužování termínu pro vyhotovení posudku. „Myslím si, stejně jako někteří kolegové, že by měl být z celé události odvolaný. Neměl by ji řešit a znalecký posudek by měl dělat někdo jiný,“ řekl v pondělí novinářům Elfmark. Policie odmítla jeho vyjádření komentovat.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme