Ministr Brabec věřil v rychlejší postup při vyšetřování úniků do Bečvy. Je zklamaný z odkladu posudku

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) je z posunu termínu znaleckého posudku ohledně havárie na Bečvě zklamaný. Od počátku prý věřil v rychlejší postup, sdělilo v pondělí ČTK ministerstvo životního prostředí. Krajské ředitelství Policie Zlínského kraje v pondělí oznámilo, že na vypracování posudku si znalec vyžádal více času. Původně měl být klíčový dokument připraven do 20. prosince.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

p202009210519101_200923-180837_ada.jpeg

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku 20. září | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

„Z posunu termínu znaleckého posudku jsem zklamaný, od začátku jsem věřil v rychlejší postup, ale vyšetřování je nepochybně složitější, než jsem původně očekával," napsal ve vyjádření Brabec.

Ohradil se také proti zmínce policie, která v pondělní tiskové zprávě opět upozornila, že Policie ČR na případ nikdy neuvalila informační embargo. Právě na něj Brabec v minulosti odkázal. Policie to však vzápětí popřela.

Inspekce životního prostředí k zamlčení incidentu v Deze: Jednoznačný prohřešek, bude vedeno řízení

Číst článek

„Policejní opakování mantry o informačním embargu mi přijde nadbytečné, mlčenlivost ve vztahu k některým informacím má nejenom inspekce, ale i další subjekty, například vodoprávní úřad Valašské Meziříčí, což už potvrdil i starosta města,“ uvedl v pondělí Brabec.

Ministr také dodal, že co bylo možné, bylo zveřejněno. Poté napsal, že byl s Výzkumným ústavem vodohospodářským dojednán monitoring kvality vody v Bečvě a chystá se i evidence všech výpustí do řeky.

„Současně MŽP pracuje na změně zákona o vodách, kde chceme lépe definovat kompetence úřadů při řešení havárií a zásadně zvýšit pokutu za poškození vodního toku,“ uzavřel Brabec.

Kdy bude posudek? 

Policie už dříve oznámila, že znalec má z objektivních důvodů právo požádat o prodloužení lhůty ke zpracování posudku.

„Tak se v minulých dnech stalo a z toho vyplývá, že znalecké zkoumání dále probíhá. V rámci prověřování kriminalisté prováděli několik dalších úkonů trestního řízení, které jsou důležité pro dokazování, například vyšetřovací pokusy na řece nebo zajištění dalších vzorků, a je nutné i tyto podrobit znaleckému zkoumání,“ uvedla v pondělí krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Podle ní není jasné, kolik času bude znalec nakonec potřebovat. Mluvčí dodala, že policie prověřuje i přibývající podněty od novinářů a veřejnosti.

Podle některých politiků, ekologických organizací i části veřejnosti provází kauzu nejasnosti, mlčení a mlžení úřadů. Petici za objasnění postupu úřadů podepsalo přes 16 000 lidí.

Šéfka TOP 09 a členka sněmovního Výboru pro životní prostředí Markéta Pekarová Adamová v pondělí na twitteru Brabcovi vytkla, že jí neodpověděl, proč na případu pracuje jeden znalec.

„Dnes znalec požádal o prodloužení lhůty na zpracování klíčového posudku. Pro svou nedůvěryhodnost už může ministr těžko dělat víc,“ uvedla poslankyně.

Když se v PS kauza Bečva projednávala, ptala jsem @Richard Brabec, proč na katastrofě takových rozměrů pracuje pouze jeden znalec. Bez odpovědi.

Dnes znalec požádal o prodloužení lhůty na zpracování klíčového posudku.

Pro svou nedůvěryhodnost už může ministr těžko dělat víc.

13:18 – 21. 12. 2020

49 1494

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku mezi Valašským Meziříčím a Přerovem. Stala se 20. září, podle odborníků kyanidy poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Deník Referendum v listopadu napsal, že se v den otravy Bečvy v chemičce Deza, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy. Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) v neděli uvedl, že před pár dny se v Deze prověřovalo, zda se může materiál z kaustifikační jednotky dostat do Bečvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme