Běžkaři a turisté ve velkém zamířili do hory. Tisíce návštěvníků místy způsobily kolaps dopravy

Do Krkonoš a Orlických hor zamířily o víkendu tisíce návštěvníků. Někde pro ně byly v provozu lanovky, jinde museli svahy vystoupat pěšky nebo na běžkách. V sobotu byla některá oficiální i neoficiální parkoviště zaplněná a dopravu musela regulovat policie.

Bedřichov (Aktualizováno: 16:05 10. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příjezdy do Bedřichova zavřela dopravní policie i v sobotu | Foto: Václav Plecháček | Zdroj: Český rozhlas

V Janských Lázních mohli lidé využít lanovou dráhu na Černou horu. Ve vrcholových partiích je pro běžkaře upraveno zhruba deset kilometrů tratí. Rodiny s dětmi využívaly k sáňkování louku pod Sokolskou boudou, část z nich se pak do Janských Lázní vydala pěšky a se sáňkami po Černohorské silnici.

„Na výlet do přírody v okolí Černé hory nebo na běžky vyrazilo o tomto víkendu přes 2000 lidí, “ uvedla Zina Plchová ze SkiResortu Černá hora – Pec. Kolem dolní i horní stanice lanovky a rovněž v blízkosti výdejního okénka FordBaru na Černé hoře dohlíželi na dodržování protiepidemických pravidel pracovníci skiareálu. Ti také apelovali na návštěvníky, aby dodržovali rozestupy a nosili roušky.

Otevřené lanové dráhy

Otevřená byla o víkendu rovněž lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín, kterou se mohli běžkaři přiblížit k běžeckým tratím na Horních Mísečkách. Parkovací kapacity ve Špindlerově Mlýně se poměrně rychle naplnily, kolony se ale netvořily.

V Krkonoších platí nejnižší stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech je až 45 centimetrů sněhu

Číst článek

Lanová dráha Sněžník je návštěvníkům k dispozici v Dolní Moravě na Orlickoústecku. „Odhadujeme, že v sobotu lanovkou jelo kolem 1500 lidí, dnes jich bylo méně. Jsme asi na třetinové návštěvnosti oproti běžné sezoně, “ řekl marketingový manažer střediska Tomáš Drápal. Ve středisku lidé kromě běžeckých tras míří také na vyhlídkovou věž Stezka v oblacích, mohou si tak sjet Mamutí horskou dráhu.

Aktuální opatření proti šíření koronaviru sice zakazují provoz lyžařských vleků, lidé po celé republice ale i tak míří do hor, třeba na běžky, sáňkovat nebo na procházku. Podle rozhodnutí vlády jsou sjezdovky ve skiareálech do 22. ledna uzavřené.

Další střediska v Orlických horách zatím lanovky nespustila. Mimo provoz jsou v Deštném a Říčkách a v Červené Vodě. Přesto se parkoviště v Deštném v neděli opět zaplnilo, policie musela regulovat dopravu ve směru na Šerlich. Sjezdovky mohly v nové zimní sezoně fungovat zatím jen mezi 18. a 26. prosincem. Vláda počítá s finančními kompenzacemi pro areály.

Plná parkoviště i silnice

Policie v neděli krátce před půl osmou opět uzavřela příjezdové cesty do Bedřichova na Jablonecku kvůli náporu běžkařů. Okolo 10.00 provoz obnovila v obou směrech, tedy od Jablonce nad Nisou i od Liberce. Hlídky zůstávají na místě kvůli dohledu, řekl regionální policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Starosta obce Petr Holub (SLK) uvedl, že parkovací kapacity jsou dnes dostačující.

Příjezdy do Bedřichova zavřela dopravní policie i v sobotu, kdy byly kvůli autům běžkařů silnice nepropustné. Policie v sobotu obec znovu otevřela okolo 16.00 s apelem na řidiče, aby respektovali dopravní značení a omezení. „Musím říct, že policie dnes zareagovala mnohem lépe, jsou tu už od rána od 7.00,“ uvedl Holub. Podle něj je v obci obdobný počet lidí jako v sobotu, jejich koordinování se ale daří lépe.

Za kolaps může neukázněnost řidičů, policii jsme urgovali od pátku, říká starosta Bedřichova

Číst článek

Aktuální opatření proti šíření koronaviru sice zakazují provoz lyžařských vleků, lidé po celé republice ale i tak míří do hor, třeba na běžky, sáňkovat nebo na procházku.

Robovský v neděli ráno uvedl, že před půl osmou byla uzavřena komunikace z Jablonce nad Nisou (Ostrý roh), ve směru na Hrabětice a Bedřichov. Úsek Liberec - Česká chalupa byl uzavřen krátce po nedělní osmé hodině. „Opět apelujeme na návštěvníky horských oblastí Libereckého kraje, aby parkovali na místech k tomu určených, respektovali dopravní značení a řídili se pokyny zasahujících policistů,“ řekl mluvčí. Dodal, že hlídky dopravní policie budou celý den dbát na plynulost provozu, bezpečnost i na veřejný pořádek.

Z webkamer, které jsou umístěny u parkovacích ploch, je patrné, že se v neděli na běžky znovu vydaly stovky a možná i tisíce lidí. Situace na parkovištích je klidná, auta nejsou v kolonách a neblokují odjíždějící sportovce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme