Hory pod náporem turistů. Policie uvolnila cesty do Bedřichova, uzavírka na Pustevny potrvá do neděle

Policie uzavřela v sobotu dopoledne příjezdové silnice do Bedřichova na Jablonecku po náporu běžkařů, kvůli jejich autům nebyly komunikace propustné. Provoz řídili policisté, řekl policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Obdobná situace byla také v Beskydech. Kvůli návštěvníkům policie uzavřela silnici třetí třídy do horského střediska Pustevny. V sobotu ráno tam nastal dopravní kolaps a nahoru policisté pouštěli pouze autobusy.

Bedřichov/Pustevny (Aktualizováno: 17:02 9. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle starosty Bedřichova Petra Holuba (SLK) se někteří běžkaři chovali neukázněně. Parkovací kapacity dál od lyžařských stop nebyly naplněny. Starosta dodal, že opatření proti koronaviru návštěvníci neporušovali, přijeli jednotlivě nebo s rodinami. 

„Upozorňujeme občany mířící do horských oblastí Libereckého kraje na povinnost respektování dopravních značení a omezení. Zároveň návštěvníky žádáme o ukázněnost a dodržování vládních opatření,“ uvedl Robovský. Dodal, že policie bude na bezpečnost a plynulost provozu v horských oblastech dohlížet i v následujících dnech.

Jeden z běžkařů řekl, že dopoledne byla na místě souvislá řada běžkařů od Bedřichova přes Novou louku po Hřebínek, což je zhruba pětikilometrový úsek. „Jsou tam tisíce běžkařů,“ popsal.

Beskydy a Jeseníky

Policie v sobotu uzavřela silnici třetí třídy do horského střediska Pustevny v Beskydech. Na místě nastal ráno dopravní kolaps. Silnici III/4837, která na Pustevny vede z rozhraní katastrů Prostřední Bečvy a Horní Bečvy na Vsetínsku, zablokovala auta návštěvníků. Policisté nahoru pouštějí pouze autobusy.

„Na Pustevnách je přeplněné parkoviště, dopravu řídí naše hlídky. Podle předpokladů lidé opět vyrazili do hor,“ uvedl v sobotu dopoledne mluvčí policie Petr Jaroš. Podobná situace podle něj nastala i v souvislosti s vládními opatřeními také o minulém víkendu. Uzavírka téměř deset kilometrů dlouhé silnice pro osobní automobily by měla trvat až do nedělního podvečera.

Zvýšenou návštěvnost horských lokalit a s tím související dopravní komplikace museli v sobotu policisté řešit také na Šumpersku a Jesenicku. V sobotu dopoledne policisté usměrňovali provoz například v okolí Skřítku u Sobotína na Šumpersku, kde podle mluvčí policie Vybíhalové houstla doprava kvůli nájezdu běžkařů.

Krkonoše a Orlické hory

V okolí Černé hory v Janských Lázních je upraveno asi deset kilometrů běžeckých tras. „Spousta lidí si také bere saně a jezdí po čerhohorské silnici. Také pod Sokolskou boudou je upravená plocha na bobování a sáňkování,“ řekla Zina Plchová ze SkiResortu Černá hora - Pec. Pode ní se situace s parkováním nevymyká obvyklému stavu za běžné sezony, kdy lidé přijíždějící na sjezdovky zaplní parkoviště už před 10.00. Stále byla volná parkovací místa na parkovištích na Hoffmanových boudách a pod Lesním Domem.

Policie kvůli velkému počtu návštěvníků a zaplněným parkovištím regulovala a podle potřeby omezovala dopravu také v Deštném v Orlických horách a na Šerlichu. Rovněž na běžkařské trasy v okolí Suchého vrchu na Orlickoústecku se vydalo velké množství lyžařů. Policisté žádali řidiče, aby parkovali na místech k tomu určených, nikoli na silnici I/11.

Jižní Čechy

Desítky lidí v sobotu také vyrazily do Skiareálu Lipno, přestože středisko je kvůli vládnímu nařízení zavřené. Další návštěvníci využili upravené stopy pro běžkaře v okolí Frymburku. Na Lipně nejčastěji lidé sáňkovali, bobovali nebo vyrazili na túry, řekla za Skiareál Lipno Olga Kneiflová.

„Přestože je areál uzavřený, stále jej udržujeme. Upravujeme sjezdovky, když jsou podmínky, tak i zasněžujeme. Zkrátka chceme být připraveni, pokud by bylo možné zahájit provoz,“ řekla Kneiflová. Dodala, že lidé sjezdovky využívají pro sáňkování, bobování nebo skialpinismus.

ban, vvr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme