Během Antibiotického týdne budou lékárny učit lidi jak na léky

Dnes začal pátý ročník Antibiotického týdne. Zapojilo se do něj přibližně 500 lékáren, ve kterých se zájemci dozví více o správném užívání antibiotik. Mezi nejčastější chyby patří nedobírání celého balení, špatné časové rozestupy mezi léky nebo krátká doba rekonvalescence.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pilulky. Ilustrační foto

Pilulky. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Lidé můžou v lékárnách vyplnit dotazník, který zjišťuje jejich vědomosti o užívání těchto léků.

Odborníci také pro pacienty připravili piktogramy, které by jim měli správné užívání usnadnit.

„Na nich je jednoduchou formou vidět, jestli se mají používat před jídlem, nebo po jídle. U některých není vhodné se vystavovat slunečnímu záření a podobně,“ vysvětlil mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Pacienti nejčastěji chybují v rozestupech mezi léky, přestože je velice důležité udržovat hladinu antibiotik v organismu na určité úrovni. Další poměrně častou chybou je nedoužívání celé předepsané dávky.

Informovanost českých lidí ale podle Aleše Krebse stoupá.

„Například v roce 2010 si ještě polovina pacientů myslela, že antibiotika mohou léčit chřipku a nachlazení, to znamená virové infekce, což není pravda. V loňském roce už těchto pacientů bylo 'jen' 27 %,“ řekl.

Laura Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme