Během dvou let se prý dostane zpět za mříže až polovina amnestovaných

Za první měsíc se díky novoroční amnestii dostalo z vězení už více než 6000 lidí. Svobodu si ale dlouho neužívala zhruba osmdesátka propuštěných, kterou kvůli krádežím a násilnostem už policie dopravila zpět za mříže. Kritizovaný prezidentský pardon Václava Klause zastavil také některé závažné korupční kauzy. Amnestie proto bude mít dohru u Ústavního soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězenkyně díky amnestii opouští ženskou trestnici ve Světlé nad Sázavou

Vězenkyně díky amnestii opouští ženskou trestnici ve Světlé nad Sázavou | Zdroj: ČTK

Prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii 1. ledna. Během měsíce odešlo nejvíce vězňů z Kynšperka nad Ohří, naopak nejméně z věznice Mírov. Policie musela v posledních týdnech řešit kvůli propuštěným vězňům necelé dvě stovky trestných činů a více než stovku přestupků. Většinou šlo o krádeže, jak potvrdil i starosta východočeské Jaroměře Jiří Klepsa.

„Zvýšil se počet vloupání do objektů i motorových vozidel, to je podle mě jednoznačný jev, který souvisí s amnestií,“ tvrdí Klepsa.

Ke konci ledna už se vrátilo zpět do vězení 78 propuštěných lidí. Odborníci předpokládají, že se během prvních dvou let dostane opět za mříže zhruba polovina amnestovaných vězňů, podobně jako tomu bylo v případě pardonu exprezidenta Václava Havla. Někteří odsouzení se navíc dostali na svobodu neprávem, když je soudci omylem propustili na amnestii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Měsíc po amnestii je zpět za mřížemi na 80 propuštěných vězňů

„Nejedná se ale, a ani soudce to neříká, o desítky nebo stovky případů,“ vysvětlil ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Kromě krátkých trestů nebo veřejně prospěšných prací a domácího vězení zastavila novoroční amnestie také trestní řízení u některých závažných případů hospodářské kriminality. Právě za tento krok byl Václav Klaus nejvíce kritizován.

„Je zřejmé, že se amnestie vztahuje i na případy, kdy došlo k pravomocnému uznání viny pachatelům velkých podvodů,“ podotýká advokátka Hana Marvanová, která zastupuje část klientů v případu vytunelované společnosti H-system.

V Blansku nárůst kriminality po prezidentské amnestii nezaznamenali

Číst článek

Amnestie zastavila i stíhání tří manažerů, kteří se měli podílet na podvodu s projektem levného bydlení. Téměř 2000 lidí přišlo o více než 980 milionů korun. Třeba Jaroslav Mareš už nedostane zpět své dva miliony.

„Prezident říká v televizi, že na něj bylo uděláno druhé Sarajevo, atentát. E! On teď udělal atentát na nás!“ zlobí se Jaroslav Mareš.

Klaus pochybení odmítá

Podle odhadu Nejvyššího státního zastupitelství amnestie zastaví trestní stíhání až u 150 kauz, mezi kterými je necelá dvacítka velkých případů. Například kauza zkrachovalé Union Banky nebo případ někdejšího ústeckého soudce Jiřího Berky a údajné manipulace s konkurzy. Prezident Václav Klaus ale jakékoliv pochybení v souvislosti s amnestií odmítl.

Dopad amnestie nejvíc pocítila Praha. Policie zůstává ostražitá

Číst článek

„Až se přelije tahle jednorázová vlna, věřím, že mnozí lidé začnou v klidu přemýšlet a dojdou k jiným závěrům, než jaké teď slyšíme.“

Opozice se kvůli amnestii pokusila v polovině ledna vyslovit vládě nedůvěru. Neúspěšně. Amnestií se teď bude zabývat Ústavní soud.

Tereza Jelínková, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme