Během oblevy roztála polovinu sněhu v Česku

Polovina sněhové pokrývky je pryč. Za uplynulý týden odtála. To je průměr za celou republiku. Nejrychleji sníh mizel ve středních Čechách, a to ze dvou třetin. Naopak na Vysočině a na horách se vrstva sněhu snížila jen částečně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbytky tajícího sněhu | Foto: Jana Káninská

Český hydrologický ústav zjistil, že souvislá sněhová pokrývka je teď zhruba v nadmořských výškách nad 300 až 400 metrů.

"Představuje rovnoměrně rozloženo v přepočtu asi 29 milimetrů vodní hodnoty na území České republiky. To znamená, že došlo oproti minulému týdnu k výraznému poklesu celkového množství vody ve sněhové pokrývce," řekl hydrolog Libor Eleder.

"V nižších polohách pod 400 metrů většinou zůstala asi čtvrtina vodní hodnoty, někde je to pětina, někde šestina. Úbytek v nižších polohách je značný," dodal Eleder.

Povodně zatím nehrozí

Hydrologové nepředpokládají, že by v nejbližších dnech kvůli rychlému tání sněhu hrozily povodně. I přesto na dvou místech Česka hlásí vodohospodáři druhý stupeň povodňové aktivity, a to na řece Moravě v Moravičanech a v Lanžhotě.

Na dalších asi třiceti místech platí první povodňové stupně. Hladiny během dne ale pomalu klesají a akutní nebezpečí nikde nehrozí. Hladiny zvedlo nejen průběžné odtávání sněhu, ale také silnější deště v pátek a v neděli.

Blanka Černá, Daniel Kopecký, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme