Během plesové sezony mají Češi na výběr ze stovek bálů. Od tradičních až po tematické

Začíná plesová sezona. Jen během ledna a února se po celém Česku konají stovky bálů – od maturitních přes myslivecké až po honosný Ples v Opeře. Většina tanečních sálů už teď hlásí plno, a to až do konce března. Z období plesů těží zejména půjčovny šatů a salony krásy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První společný ples Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice

První společný ples Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice | Foto: Jiřina Šmídová | Zdroj: Český rozhlas

Česko se v pořádání tanečních bálů řadí ke špičce.

„V hlavní plesové sezoně v lednu a v únoru je přes jeden víkend zhruba 450 až 500 plesů. Je to naprosto nevídaná záležitost. Tradice taneční a plesové sezony je u nás obrovsky silná,“ říká majitel pražské taneční školy Jindřich Hess mladší.

Kromě maturitních plesů se pořádá i různé tematické večery, například hasičské, pyžamové nebo hokejové plesy. Každoročně očekávanou společenskou událostí je i Ples v pražské Státní opeře. Ceny vstupenek začínají na 3500 korunách.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku začala plesová sezona. Lidé si mohou vybrat mezi stovkami tanečních bálů

„Nejdražší jsou potom takzvané exkluziv lóže, které se prodávají pouze jako celek a stojí 120 tisíc korun,“ přibližuje ředitelka plesu Zuzana Vinzens. „6. února nás čeká na delší dobu poslední Ples v Opeře, je to z důvodu rekonstrukce Státní opery,“ dodává.

Každá událost vyžaduje svůj dress code – pro dámy dlouhé šaty, pro pány oblek nebo frak. Například jedna z půjčoven v centru Prahy přijímala objednávky už od loňského léta.

Podle prodavačky Andrey Tučkové ještě další nápor klientů přijde. „Někteří si chodí už od srpna, ale největší nával je v listopadu a v prosinci. Ti, co mají ples v únoru nebo v březnu, chodí hodně v lednu. Půjčujeme kolem deseti šatů týdně. Ceny jsou různé. Spodní hranice je 1500 korun, horní 4900,“ upřesňuje.

Vliv televizních pořadů

V podobném rozmezí se pohybují i ceny za pánské obleky. Dvakrát víc pak lidé zaplatí, když si chtějí šaty koupit. Vedoucí pražské prodejny s módou Kogy Di-khe ukazuje, o jaké šaty je mezi zákaznicemi největší zájem:

„Tady máme modré šaty, takové antické. Starší lidé hledají uzavřené šaty, takže s rukávy a tak dále. Mladé holky zase na ples hledají víc otevřené šaty bez ramínek. Ceny jsou od 2000 nebo 3000 až do 20 nebo 30 tisíc.“

Z plesové sezony těží i salony krásy nebo taneční studia. Za deset návštěv zaplatí lidé v průměru okolo 2000 korun. V nabídce je nejen klasika, ale i lekce latinskoamerických tanců nebo třeba kurzy pro seniory. Za větším zájmem stojí i televizní taneční soutěže.

„Společenské tancování je ovlivněné tím, co vidíme na obrazovkách, a tím, co se tancuje na soutěžních tanečních parketech. Repertoár v tanečních kurzech je víceméně stejný, občas se to doplní o nějaké módní tance typu salsa nebo bachata,“ dodává Jindřich Hess.

Plesová sezona startuje i v zahraničí. Například vstupenka na vídeňský Ples v Opeře začíná na 290 eurech a nejdražší lístek stojí v přepočtu i půl milionu korun.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme