Belgický král upozornil v Praze na problémy Evropy

Belgický král Albert II. při dnešní slavnostní večeři na Pražském hradě upozornil, že s pádem berlínské zdi nezmizely problémy s migrací, menšinami či mezinárodním zločinem. Jim může Evropa čelit jen úzkou spoluprací. V zamyšlení nad evropskou budoucností použil slova svého dnešního hostitele, prezidenta Václava Havla, že úkolem Evropy je znovu nalézt své svědomí a odpovědnost za celý svět.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za necelý rok bude Belgie předsedat Evropské unii, a proto tato země věnuje podle svého panovníka velkou pozornost budoucí stavbě Evropy a jejímu místu ve světě. Šestašedesátiletý belgický panovník věří, že ČR se už brzo připojí ke skupině zemí unie. "Vaše úsilí posledních let a pečlivost, s jakou připravujete vstup do unie, jsou pozoruhodné," poznamenal Albert II., který na belgický trůn usedl před sedmi lety. Prezident Havel uvedl, že vidí recept na přežití civilizace ve vzájemném respektu a porozumění jednotlivých kultur.

Belgický král se v podvečer sešel s předsedy obou parlamentních komor, Libuší Benešovou a Václavem Klausem. Klaus zdůraznil, že podporuje zájem Belgie vyřešit institucionální reformu Evropské unie před jejím rozšiřováním a také boj této desetimiliónové země za rovnocenná práva všech členů EU bez ohledu na jejich velikost. Upozornil, že podobné zájmy jako Belgie má i většina států EU. "Tady jsou obdobné zájmy, které nesmějí být poztráceny ve prospěch tří, čtyř států větších," řekl Klaus novinářům poté, co ho přijal Albert II.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme