Belgický premiér podpořil Prahu

Belgie chápe záporný postoj České republiky k přechodným obdobím, která by se vztahovala k volnému pohybu pracovních sil nových členů Evropské unie. Po jednání s premiérem Zemanem to prohlásil belgický ministerstký předseda Guy Verhofstadt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise, zejména na návrh Německa a Rakouska chce omezit až na dobu sedmi let možnost zaměstnávání lidí z nově přijatých zemí. Verhofstadt se vyslovil pro diferencovaný přístup k jednotlivým státům. Situace v Česku totiž není podle něho stejná jako v jiných zemích a je podobná té v Belgii. Proto postoji Čechů rozumí. Za důležité označil vyslechnutí všech názorů a vyjádřil přesvědčení, že se tato otázka vyjasní ještě za předsedání Švédska EU. Rozšíření patnáctky bude podle Verhofstadta jedním z nejvýznamějších témat i za belgického předsednictví, které tato země převezme 1. července.

Přehnaného přílivu českých pracovních sil do zemí Evropské unie po našem vstupu do unie se neobává prezident Václav Havel. Řekl to po setkání s belgickým premiérem Guy Verhofstadtem s tím, že není pohoršen obavami obyvatel některých členských států z volného pohybu pracovních sil, ale neumí si představit vlnu Čechů zaplavující západní Evropu. Havel soudí, že odklad principu volného pohybu pracovních sil by znamenal i odklad principu, že všichni jsme Evropané.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme