Bělobrádek míří na sudetoněmecký sjezd, někteří politici mu účast vyčítají

Šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek se chystá na sudetoněmecký sjezd. Ten začíná v bavorském Augsburgu. Bělobrádek je zatím nejvýš postavený český politik, který na tomto sněmu bude. Doprovodí ho místopředseda KDU-ČSL a ministr kultury Daniel Herman. Reakce na lidoveckou účast rozdělila české politiky i společnost.

Augsburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bělobrádek na sjezdu lidovců v Praze obhajuje post předsedy | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Místopředseda lidovců a ministr kultury Herman vysvětlil, proč na sjezdu bude. Podle něj by se Češi měli distancovat od principu kolektivní viny na základě etnického původu.

„Tady byla nemalá část československých Němců z Čech, Moravy a Slezska, kteří aktivně bojovali proti Hitlerovi a po válce je postihl stejný osud jako třeba ty, kteří kolaborovali. A těch byla bohužel většina, to je pravda. Ale byli tady i ti, kteří se dokázali postavit. A ty obdivuji,“ říká Radiožurnálu Herman.

Bělobrádek zatím nevidí důvod svoji účast na sjezdu komentovat. Mluvit k delegátům má v neděli. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD upozornil, že Bělobrádek nejede do Augsburgu jako člen vlády. Přínos jeho účasti na sjezdu zpochybnil bývalý europoslanec za ODS Ivo Strejček – teď člen správní rady Institutu Václava Klause.

„Sudetské krajanské sdružení není partnerem české vlády, partnerem vlády je spolková vláda Angely Merkelové. Je zájmem sudetských Němců a Sudetského landsmanšaftu dostat tam českou vládu. Dostat se na úroveň vztahů landsmanšaft-česká vláda. A tím si připravit, já nevím, podmínky pro co,“ říká Ivo Strejček.

Tradičně nejostřeji kritizují tyto kontakty komunisté. Podle nich Bělobrádkova účast na sjezdu poškozuje památku českých obětí druhé světové války. 

„Ty vášně, které planou, se vzbuzují třeba i tím, že někteří představitelé KDU-ČSL udržují v pozici vládních představitelů živé kontakty se sudetskými Němci, s jejich oficiální organizací,“ říká předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Naopak opoziční TOP 09 Bělobrádkovu účast schvaluje, protože Sudetoněmecký landsmanšaft už neusiluje o vrácení majetku zkonfiskovaného sudetským Němcům. Sudetoněmecké krajanské sdružení zastupuje zájmy Němců, kteří museli po druhé světové válce opustit Československo.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme