Bělobrádek navrhne odvolání Sykové z funkce místopředsedkyně vládní vědecké rady

Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL připraví na příští jednání vlády návrh na odvolání Evy Sykové z funkce první místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Syková na členství v radě tento týden rezignovala kvůli kauze s kmenovými buňkami. Uvolněné místo bude doplněno ze stávajících členů rady, aby v ní fungovali oba místopředsedové rady. Kdo by to měl být, se zatím neví. Rada se tím bude zabývat na příštím jednání ještě před prázdninami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prof. MUDr. Eva Syková, DrSc.,FCMR | Foto: Jaroslav Špaček

„Zatím neřeším, kdo by měl doplnit uvolněné místo v radě vlády, určitě o tom budu jednat ještě s panem předsedou vlády. Jedno chybějící místo určitě není závažný problém pro fungování rady,“ řekl Bělobrádek.

S výběrem sedmnáctého člena rady, který vystřídá Sykovou, není podle vicepremiéra potřeba spěchat. Počkat se prý může i po prázdninách. Jmenování musí schválit vláda.

Syková ve čtvrtek rezignovala na funkci ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. V ústavu bude dál pokračovat ve vědecké práci. Kvůli kauze s kmenovými buňkami se ale nevzdá funkce senátorky za ČSSD.

Spolupracovníci Sykové podle reportáže České televize brali od pacientů se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) peníze za experimentální léčbu kmenovými buňkami. Účast v klinické studii má být přitom ze zákona bezplatná.

Vědkyně trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou bylo pomoci pacientům s ALS.

K rezignaci na členství ve vládní radě ji vyzval už ve středu premiér Bohuslav Sobotka zČSSD, zatímco prezident Miloš Zeman naopak prohlásil, že by byl k Sykové vzhledem k jejím předchozím vědeckým úspěchům velkorysý.

Postupem ve studii léčby kmenovými buňkami, kterou vede Syková, se bude zabývat i etická komise ministerstva zdravotnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme