Bělobrádek porazil Čunka a dál povede KDU-ČSL. Nováčkem mezi místopředsedy je Herman

Dosavadní šéf lidovců Pavel Bělobrádek obhájil post v čele KDU-ČSL, předsedou tak bude další dva roky. Hlasovalo pro něj 84 procent delegátů. Jeho soupeřem byl zlínský hejtman Jiří Čunek, který byl do funkce navržen na sobotním sjezdu strany v Praze.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:28 27. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek na celostátním sjezd KDU-ČSL v Praze v květnu 2017 | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Udělám všechno, co bude v mých silách, aby byla KDU-ČSL úspěšná a konala ve prospěch obyvatel této země," pronesl záhy po oznámení výsledků Bělobrádek. Poděkoval také Čunkovi, díky jeho kandidatuře nebyla podle Bělobrádka volba nudná.

Pro vicepremiéra a úřadujícího předsedu strany hlasovalo 227 delegátů z 276 přítomných.

KDU-ČSL půjde do voleb se starosty. Pro koalici zvedla ruku většina delegátů lidoveckého sjezdu

Číst článek

Bělobrádek v kandidátském projevu prohlásil, že cílem strany musí být úspěch v podzimních volbách, aby měla co největší vliv na budoucnost Česka. Uvedl, že se lidovci musí držet svých tradičních priorit, jako je rodinná politika nebo podpora solidarity.

Zároveň ale podle něj strana musí podporovat vzdělávání, které je klíčem pro budoucí prosperitu. Vyslovil se také pro zjednodušení zákonů a zajištění větší vymahatelnosti práva.

Bělobrádkovi bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb gratulovali na twitteru předsedové TOP 09 a ODS Miroslav Kalousek a Petr Fiala. Šéf ODS zároveň vyjádřil víru ve "spolupráci ve prospěch demokracie a prosperity ČR".

Čunek kandidaturu tajil do poslední chvíle

Poražený kandidát na post předsedy Čunek řekl novinářům, že vítězství ani nečekal. Jeho cílem bylo upozornit na témata, která považuje pro současnou společnost důležitá. "Orientovat správným způsobem naši stranu, aby si všímala důležitých věcí, to jsem určitě chtěl," řekl.

Ve svém nominačním projevu, který trval více než půl hodiny, mluvil Čunek o ochraně tradičních rodin, obnovení vojenské služby a vyzval stranu k razantnějšímu vystupování. Novinářům pak řekl, že za zásadní považuje diskusi o stárnutí a vymírání obyvatel České republiky.

Společně se starosty můžeme mít ve volbách i přes dvacet procent, říká šéf lidovců Bělobrádek

Číst článek

Čunek dodal, že vůči nově zvolenému vedení bude loajální. "Za nově zvoleným vedením, ať tam bude kdykoliv z těch, kteří kandidují, stát budu. Jsem lidovec," prohlásil. O žádnou další funkci ve vedení strany se Čunek ucházet nechce.

O Čunkově kandidatuře se spekulovalo v posledních několika měsících, hejtman a senátor se ale před lidoveckým sjezdem jasně nevyjádřil. Až poslední chvíle se - včetně ranního příchodu na sjezd - vyhýbal dotazům, jestli bude na předsedu kandidovat. Už dříve přitom vystupoval kriticky k některým krokům vedení strany.

Prvním místopředsedou Jurečka

Následuje volba místopředsedů strany. V první volbě prvního kola byl zvolen prvním místopředsedou ministr zemědělství Marian Jurečka, hlasovalo pro něj 65,5 procent delegátů.

Vedle Jurečky na funkci prvního místopředsedy kandidoval také předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

Místopředsedy strany byli zvoleni Mihola, Benešík, Herman a Bartošek. Z předsednictva vypadla Roithová, ministr kultury je jediný nováček.

ČTK, Lenka Jansová, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme