Běloruský velvyslanec si od Česka vyslechl důrazný protest. Země žádá propuštění Lukašenkova kritika

Náměstek ministra zahraničí Jan Kohout v pondělí vyjádřil běloruskému velvyslanci Valeriji Kurdjukovovi důrazný protest kvůli vážnému podezření z porušení mezinárodního práva v letectví. Vyzval též k okamžitému propuštění novináře a opozičního aktivisty Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně. Ministerstvo zahraničí o tom informovalo na svém webu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:45 24. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo společnosti Ryanair

Letadlo společnosti Ryanair | Foto: Tony Gentile | Zdroj: Reuters

Běloruské úřady v neděli přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly Prataseviče zatknout. Ve vlasti mu podle ruských médií hrozí 15 let vězení za pořádání masových nepokojů.

‚Bezpečnost je priorita.‘ Běloruskému vzdušnému prostoru se začaly vyhýbat první aerolinky

Číst článek

Česká republika bude trvat na důkladném mezinárodním vyšetření incidentu, který podle ministerstva zahraničí ohrozil životy pasažérů a posádky a který běloruské orgány zneužily k pronásledování jednoho ze svých kritiků.

„Všechny reakce bude koordinovat na nejvyšší úrovni se svými partnery v Evropské unii,“ uvedl resort v čele s ministrem Jakubem Kulhánkem (ČSSD).

Sám ministr k tomu později na tiskové konferenci dodal: „Z našeho pohledu je to flagrantní porušení mezinárodního práva, a to nelze brát na lehkou váhu.“

„Je řada možných odvetných opatření, které může Evropská unie přijmout. Ať už je to znemožnění běloruskému leteckému dopravci využívat evropská letiště, může dojít k tomu, že evropské aerolinky nebudou využívat vzdušný prostor Běloruska, a v neposlední řadě se můžeme bavit o konkrétních opatřeních proti konkrétním osobám v rámci běloruského režimu, které tuto situaci zavinily,“ vyjmenoval Kulhánek.

Bělorusko přinutilo přistát letadlo společnosti Ryanair. Na palubě zadrželo Lukašenkova odpůrce

Číst článek

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell vydal podle ministerstva zahraničí k případu odsuzující prohlášení jménem EU. V pondělí se budou případem zabývat také premiéři a prezidenti zemí EU na summitu v Bruselu. Záležitost ostře kritizovaly také Spojené státy, Severoatlantická aliance, Velká Británie, Francie, Německo či Polsko. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme