Havlíček: Česko pozastaví provoz letecké společnosti Belavia kvůli nucenému přistání letadla v Bělorusku

Česko pozastaví provoz běloruské letecké společnosti Belavia na území České republiky. Ve středu to po jednání Bezpečnostní rady státu oznámil vicepremiér a ministr dopravy Karla Havlíčka (za ANO) a ministr zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD). Poslední let může Belavia odbavit ještě ve středu, páteční a nedělní lety už nebudou. Ministři reagují na nucené přistání letadla v Bělorusku, při kterém byl zatčen opoziční novinář Raman Pratasevič.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 10:11 26. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministr Karel Havlíček | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zastavení provozu doporučila unijním státům Evropská rada. Podle Havlíčka je Česko pátou zemí, která ke kroku přistoupila a připojila se tak k Francii, Litvě, Švédsku a Lotyšsku.

‚Bezpečnost je priorita.‘ Běloruskému vzdušnému prostoru se začaly vyhýbat první aerolinky

Číst článek

Už v pondělí si běloruský velvyslanec v Praze Valerij Kurdjukov vyslechl na českém ministerstvu zahraničních věcí důrazný protest. Česko taky vyzvalo k okamžitému propuštění Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně, která byla zadržena spolu s ním.

Chování Běloruska už odsoudily i další západní země. Francie, Irsko a Estonsko řekly, že téma otevřou na setkání Rady bezpečnosti OSN.

ČSA se budou na letecké lince z Prahy do Moskvy vyhýbat Bělorusku, poletí po náhradní trase. První let je naplánován ve středu dopoledne. Bělorusko se chtějí vyhýbat i některé další letecké společnosti jako Lufthansa, Air France nebo skandinávské aerolinky.

Běloruské úřady po přistání letadla v Minsku zadržely opozičního novináře a jeho přítelkyni, kteří byli na palubě. Lukašenko v projevu před poslanci mimo jiné sdělil, že ti, kdo přejí Bělorusku špatné věci, přešli od organizace nepokojů k fázi, kdy se snaží Bělorusko zadusit.

V reakci na vynucené přistání letu Ryanairu v Minsku a dále v návaznosti na doporučení Evropské rady, rozhodla dnešní BRS, že pozastavujeme provoz běloruské letecké společnosti Belavia v ČR. Poslední let, který bude odbaven, bude 26/5.

09:55 – 26. 05. 2021

13 135

jas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme