Petříček si předvolal běloruského velvyslance. Ohradil se proti tvrzení, že protesty organizuje Česko

Ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo běloruského velvyslance Valeryje Kurďukova. Zdůraznilo mu, že nesouhlasí s děním kolem prezidentských voleb i se zásahem policie proti opozičním demonstrantům po hlasování. Ohradilo se také proti obvinění běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že Česko protesty organizuje. Na twitteru to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Petříček

„Zdůraznili jsme nesouhlas s děním i protest proti slovům prezidenta Lukašenka,“ uvedl ve čtvrtek Petříček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle oficiálních výsledků Lukašenko v nedělních volbách získal šestý prezidentský mandát s podporou 80 procent voličů.

Opozice výsledky označila za zmanipulované, proti jejím protestům ale tvrdě zasáhla policie a při potlačování demonstrací přinejmenším jeden z protestujících zemřel. Lukašenko obvinil z organizování protestů Česko, Polsko a Británii.

„Nedemokratické volby a nemístná tvrzení, že Česko organizuje protesty - důkazy jsem neviděl. Proto jsem nechal včera (ve středu) předvolat běloruského velvyslance. Zdůraznili jsme nesouhlas s děním i protest proti slovům prezidenta Lukašenka,“ uvedl ve čtvrtek Petříček.

Nedemokratické volby a nemístná tvrzení, že Česko organizuje protesty - důkazy jsem neviděl. Proto jsem nechal včera předvolat běloruského velvyslance. Zdůraznili jsme nesouhlas s děním i protest proti slovům prezidenta Lukašenka. Situaci v Bělorusku budeme řešit i zítra na #FAC.

09:10 – 13. 08. 2020

83 1477

Ministr připomněl, že situací v Bělorusku se bude v pátek zabývat mimořádná videokonference ministrů zahraničí Evropské unie. Sedmadvacítka by se měla dohodnout na společném postupu vůči Lukašenkovu režimu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme