Běloruský prezident zřejmě české vízum nedostane

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko pravděpodobně nedostane vízum na summit NATO. V ranním pořadu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Otázka dne to naznačil šéf naší diplomacie Cyril Svoboda. Právě on je osobou, na které závisí konečné rozhodnutí. Lukašenko přitom hrozí odvetnými kroky, pokud vízum nezíská. Tvrdí, že přestane střežit své hranice a pustí přes ně tisíce ilegálních přistěhovalců a také drogy. Bělorusko v případě odmítnutí víza hrozí i přerušením diplomatických styků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukašenko vs. NATO | Foto: Jan Rosenauer

Česká diplomacie stojí před rozhodnutím, zda umožnit prezidentům Běloruska a Ukrajiny účast na pražském summitu NATO. Aliance nechává rozhodnutí na české vládě, nicméně naznačuje, že jako přijatelný kompromis vidí například účast na úrovni ministrů. O tom, zda běloruskému prezidentovi má být umožněn příjezd na summit, jednala minulý týden naše vláda. Rozhodnutí ale ponechala na ministerstvu zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

C. Svoboda o vízu pro běloruského prezidenta

Osobou, která o udělení víza rozhodne je tedy ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Je velmi pravděpodobné, že ho nedostane. Ještě nenastal ten pravý čas pro konečné rozhodnutí ve věci, ale vím, kam to asi směřuje," poznamenal Cyril Svoboda v Otázce dne Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Svoboda také připomněl, že rozhodnutí nepodléhá žádnému tlaku a je to pouze věc české strany. "Suverénně určujeme, kdo dostane vízum a kdo ne. Je to pouze naše rozhodnutí," konstatoval šéf diplomacie. Podle něho by jiný žadatel z Běloruska vízum dostal: "Není to sankce vůči Bělorusku. Je to věc symbolická a máme k tomu určité důvody, které sdělíme až později.

Bělorusko nám nově pohrozilo přerušením diplomatických a obchodních styků. Jak uvedl běloruský ministr zahraničí Michail Chcostov, stane se tak, pokud Praha neudělí běloruské delegaci víza nutná k účasti na summitu v Praze. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko současně nařkl Moskvu z toho, že ho nechala na holičkách při jeho snaze dostat se do Prahy.

Už ve středu Lukašenko pohrozil, že pokud mu Česká republika nevydá vízum, přestane Bělorusko střežit své hranice. Do západní Evropy pak budou proudit tisíce ilegálních přistěhovalců a také drogy.

Bude zcela absurdní, jestli běloruská delegace nedostane víza do Prahy, prohlásil prezident Lukašenko a dodal, že v tom případě to bude považovat za krok, při němž by česká strana jednala z rozhodnutí Spojených států. Lukašenko uvedl, že je přesvědčen o tom, že ho na pražském summitu nechtějí vidět hlavně Američané.

"V takovém případě ale budeme okamžitě odpovídajícím způsobem reagovat," pohrozil běloruský prezident s tím, že se tak stane tím nejtvrdším možným způsobem. Lukašenko podle agentur vyhrožoval Praze tím, že Češi ztratí nadlouho, pokud ne navždy, veškeré svoje pozice v Bělorusku.

Mluvčí našeho ministerstva zahraničí Karel Borůvka naznačil, že české úřady rozhodnou o vízu až na počátku příštího týdne, těsně před konáním summitu. Severoatlantická aliance České republice neradí, zda má či nemá Lukašenkovi vízum udělit. Naznačuje nicméně, že by byla radši, kdyby se Lukašenko podobně jako ukrajinský prezident Leonid Kučma na summitu v Praze neobjevil.

Lukašenka, který v Bělorusku soustředil veškerou moc do svých rukou a vládne tam jako diktátor, kritizuje světová veřejnost za porušování lidských práv. Běloruský prezident také patří mezi tvrdé odpůrce rozšiřování NATO, zvláště o postsovětské pobaltské státy.

Milan Kopp, Jakub Železný, Marika Táborská, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme