Bém varuje před ukončením spolufinancování projektů EU vládou

Česku hrozí další žaloby a arbitráže, pokud vláda neustoupí od rozhodnutí ukončit od příštího roku spolufinancování státu na projektech Evropské unie. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl končící pražský primátor Pavel Bém.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bém

Pavel Bém | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Podle Béma žalobami je připravena se bránit nejen Praha, ale i držitelé smluv a grantů. „My se nejenom můžeme, ale i musíme bránit. Vždyť v okamžiku, kdy se podepíše v právním systému smlouva, tak platí. To, co vláda udělala, je nejenom nemravnost, ale je to právní nihilismus. Já to navíc považuji za neuvěřitelnou hloupost a nezodpovědnost,“ řekl.

„My samozřejmě na jedné straně s představiteli vlády jednáme, tak jako jedná i Asociace krajů. Pevně věřím, že toto rozhodnutí musí vzít vláda zpět. Protože kdyby to neučinila, tak skutečně hrozí nejen v Praze, ale i v ostatních českých krajích, arbitráže a právní konflikty,“ uvedl.

Usnesením vlády z 22. září se ruší spolufinancování projektů z Fondů Evropské unie s tím, že pro Prahu má mít rozhodnutí ještě zpětný účinek, tedy i na projekty už rozběhnuté.

Dosud financovala 85 procent z těchto projektů Evropská unie, 7,5 procenta stát a 7,5 procenta hlavní město. Svůj podíl teď stát hodlá stáhnout.

Dvacet minut Radiožurnálu
Rozhovor s hlavním aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17.00 (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po Stalo se dnes ve 21.30 hodin. Štěpánka Čechová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu. Připomínky a náměty k pořadu posílejte na adresu 20minut@rozhlas.cz.
Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍwww.radiozurnal.cz/audio.


Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme