Bémův přítel prý nabádal úředníky, aby přehlíželi podezřelé smlouvy

Lobbista a přítel bývalého pražského primátora Béma Roman Janoušek údajně nabádal úředníka magistrátu, aby přehlížel podezřelé smlouvy na projekty. Spolurozhodoval tak o prodeji majetku, územním plánování nebo o vedení akciových společností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdo dílo chválil (Pavel Bém)... | Foto: Tomáš Adamec

Vyplývá to z odposlechů telefonátů z roku 2007 mezi Pavlem Bémem a Romanem Janouškem, které zveřejnila Mladá fronta Dnes.

Pokud jsou autentické, pak potvrzují dlouhodobé náznaky politiků i médií, že právě Janoušek do rozhodování magistrátu a dění v hlavním městě v zákulisí výrazně zasahoval. Spolu se šéfem odboru obchodních aktivit Peterem Ďuricou řešili například prodej majetku pražského dopravního podniku v okolí stanice metra Palmovka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lobbista Roman Janoušek a ředitel odboru obchodních aktivit Peter Ďurica diskutovali například o prodeji majetku DP na Palmovce

Z odposlechů vyplývá, že Janoušek kupoval úředníkům a politikům drahé oblečení, hodinky či lyžařské potřeby. Pojistil si tím, že se pak o změnách v územním plánu či o prodejích pozemků nerozhodovalo na magistrátu, ale v salonku Obecního domu, kde se Janoušek s pražskými politiky scházel.

Exprimátor Pavel Bém se k případu vyjádřil jen prostřednictvím tiskového prohlášení, v němž žádá premiéra a ministra vnitra, aby celou věc nechali prošetřit. Zároveň odmítl, že by podnikatel Janoušek měl nějaký vliv na řízení hlavního města.

Premiér nepodceňuje případ odposlechů. Chce mluvit s Pavlem Bémem

Číst článek

Premiér a předseda ODS Petr Nečas si kvůli zveřejněným záznamům chce pozvat Pavla Béma na rozhovor. Obsah telefonátů označil Nečas za závažný. Zdůraznil ale, že nahrávky se týkají událostí před jeho nástupem do čela ODS. Kauzu prý zhodnotí až poté, co o ní bude mít více informací.

Bezpečnostní informační služba odposlouchávala telefonáty lobbisty Romana Janouška s Pavlem Bémem a dalšími politiky v roce 2007. O dva roky později se nahrávky za nejasných okolností bjevily v bezpečnostní agentuře ABL Víta Bárty.

Mlčení kvůli Bártovi?

„Vít Bárta, bývalý šéf ABL, které se nahrávky nejspíš uniklé z BIS dostaly v roce 2009 do rukou, bude mít k dispozici ještě spoustu podobných kompromitujících materiálů na kdekoho. V odposleších se objevují různá jména, například se tam mihne jméno Petra Hulinského, bývalého šéfa sociální demokracie v Praze,“ připomíná komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu Pavla Béma okomentoval v Ozvěnách dne Petr Nováček

Vysvětluje tím i zarážející ticho na politické scéně. Opoziční ani koaliční politici se ke kauze prakticky nevyjadřují.

„Možná že opozice ani další politické strany, a dokonce ani pan prezident teď necítí touhu se k věci vyjadřovat, protože Bárta je zvyklý pracovat metodami policejního vyšetřování a sledování. A nikdo neví, co má ještě pod rukou na koho by to mohl vytáhnout,“ míní Nováček.

Lenka Šumová, Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme