Bendl kvůli posypové soli v jídle vyzve Poláky, aby zveřejnili hříšníky

Inspektoři odebírají v souvislosti s kauzou používání posypové soli v potravinářství vzorky potravin z Polska. Zaměřili se hlavně na příhraniční oblasti. K analýze odeslali 15 vzorků - především z pečiva, směsí soli a masných výrobků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Bendl 14.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

Státní zemědělská potravinářská inspekce také pozastavila dvě dodávky polské soli. Zatím se neví, jestli je závadná. Poláci totiž neuvedli, jaké firmy technickou sůl používaly.

Ministr zemědělství Petr Bendl se chce dnes obrátit na svého polského kolegu, aby mu informace poskytl. Jak ale řekl Radiožurnálu, plošný zákaz dovozu polských potravin by neměl smysl.

„Produkty se mohou objevit i v jiných potravinách, a tudíž můžou přijít z jiných zemí. Navíc, nemáme legislativu na to, proč postihovat někoho, kdo se třeba ničeho nedopustil. To bychom vystavovali Českou republiku sankcím ze strany Evropské unie. „

„ Proto chceme-li v tomto postupovat zodpovědně, musíme i ochránit Českou republiku před případnými sankcemi a požadovat od Evropské unie okamžité řešení a zásah ze strany Evropské komise,“ uvedl ministr zemědělství.

Potravinářská komora si myslí, že pokud Poláci seznam výrobců nezveřejní, mělo by Česko zastavit všechen dovoz potravin z této země.

mta, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme