Bendl posílá své experty do Varšavy řešit aféru s posypovou solí

Ministerstvo zemědělství je pobouřeno postupem Poláků v aféře kolem potravin, do nichž se dostala technická sůl. Ze zprávy, kterou vydala odpovědná místa v Polsku, vyplývá, že z tamějšího trhu bylo staženo skoro 800 tun soli a potravin. Asi 10 procent produkce se na trh vrátilo, avšak není jasné, co se stalo s tím zbytkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Bendl 14.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

Česko ani ostatní evropské země neví, které potraviny s technickou solí Poláci z trhu stáhli. Ti to zatím nechtějí zveřejnit. Ministr zemědělství Petr Bendl takový postup označil za skandální porušení evropských předpisů.

A do Polska posílá skupinu expertů v čele s ministerským náměstkem Martinem Hlaváčkem. Ten Radiožurnálu řekl, že česká strana Polákům vyčítá hlavně netransparentnost.

„Protože v rámci evropských pravidel platí, že v případě podezření je takzvaný princip předběžné opatrnosti. A v rámci toho členské státy, které mají podezření na takovéto výrobky, by měly transparentním způsobem v rámci společného evropského systému informovat i ostatní členské státy,“ uvedl Hlaváček v Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne jsme o tématu mluvili s náměstkem ministra zemědělství Martinem Hlaváčkem

Česko bude od Polska požadovat seznamy potravin, které závadnou sůl obsahují. Tyto produkty totiž mohou být v jiných zemích stále v obchodech.

„Poláci se dosud obhajovali vždy tím, že ohledně informací jsou vázáni probíhajícím policejním vyšetřováním, nicméně z našeho pohledu a z hlediska ochrany spotřebitele to pro nás není argument, se kterým bychom se mohli zcela spokojit,“ poznamenal náměstek Hlaváček.

České ministerstvo zemědělství podle Petra Bendla případ řeší i s Evropskou komisí.

„Snažíme se právě přes Evropskou komisi přinutit Poláky, aby nám ty informace poskytli, protože se to netýká jenom českého trhu. Týká se to také německého trhu a dalších.“

To, že by se produkty kontaminované polskou technickou solí dostaly na trh v Česku, se ale zatím neprokázalo.

„Po mnoho týdnů naše kontrolní orgány pracují s těmito informacemi a cílíme velmi zvýšené kontroly na rizikové oblasti. Zatím nemáme žádný důkaz o tom, že by náš trh byl jakkoli ohrožen těmito dodávkami. Na druhé straně chceme i nadále získat konkrétnější informace, abychom si mohli být jisti,“ uvedl náměstek Hlaváček.

mta, Klára Bílá, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme