Benefit šéfa finančních úřadů Janečka? Garsonka za 1493 korun měsíčně

Do práce to má nejvyšší šéf všech finančních úřadů Martin Janeček v zemi opravdu blízko. Stačí mu sejít pár schodů. Garsonka je totiž v pátém patře, přímo v budově Generálního finančního ředitelství nedaleko Václavského náměstí. Ubytování tam stojí 3000 měsíčně včetně poplatků. Takovou sumu ale Janeček neplatí. Radiožurnál to zjistil, když mapoval, jaké benefity pobírají vysoce postavení státní úředníci.

Exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. | Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Ze smluv, které získali reportéři podle zákona o svobodném přístupu k informacím, vyplývá, že Generální finanční ředitelství (GFŘ) je ke svým zaměstnancům jednoznačně nejštědřejší.

„Ve smyslu rozpočtových pravidel a na základě rozhodnutí generálního ředitele uhradí Generální finanční ředitelství ubytovanému částku ve výši 50 % úhrady za ubytování - tj. 1493 Kč,“ píše se v dodatku ke smlouvě o ubytování.

SLUŽEBNÍ BYTY

MIN. ZEMĚDĚLSTVÍ
Simona Přečanová (šéfporadkyně)
 • 1 pokoj, kuchyň, 38,97 m, Praha 4-Písnice
 • nájem 4978 Kč, poplatky 2444 Kč
Zdeněk Adamec (náměstek)
 • 3+kk, 78 m2, Praha-Smíchov
 • vybavení: myčka, mikrovlnka, vinotéka, digestoř, lednice, pračka, sušička, TV Panasonic Viera 50
 • nájem 11 000 Kč, poplatky 3828 Kč

MIN. DOPRAVY
Milan Feranec (ANO)(náměstek)
 • 2+kk, 54,13 m2,lodžie, sklep, Praha-Horní Počernice
 • nájem 8177 Kč, poplatky 1565 Kč

MIN. VNITRA
Drahoslav Ryba (šéf hasičů)
 • 3+kk, 67,8 m2, Praha 6
 • nájem 6833 Kč, poplatky 1732 Kč

MIN. PRO ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI
Petr Krčál (ČSSD)(náměstek)
 • 2 pokoje, 55,97 m2, Praha 6-Bubeneč
 • nájem 8396 Kč, služby 2716 Kč

V souladu se zákonem

Zda je tento benefit v pořádku a Janeček nebydlí v centru Prahy nepřiměřeně levně, aktuálně prověřuje ministerstvo financí, tedy nadřízený orgán finanční správy. Byty se totiž v lokalitě pronajímají minimálně za 11 000 korun bez poplatků.

„Ministerstvo financí se způsobem, jakým Generální finanční ředitelství pronajímá své ubytovací kapacity, v současnosti zabývá. Výsledek ale nelze předjímat,“ uvedl pro Radiožurnál bez dalších podrobností mluvčí resortu Michal Žurovec.

Janeček Radiožurnálu vzkázal, že je vše v souladu se zákonem a že nejde o žádné exkluzivní bydlení. Cenu nekomentoval. „Obratem vám mohu jen sdělit, že jsem byl ujištěn, že vše je v souladu se zákonem. Režim ubytoven, na který se ptáte, byl nastaven před mým jmenováním na GFŘ,“ napsal mailem Janeček.

'Jako průměrný studentský pokoj'

O několik dní později pak ještě Janečkova mluvčí Petra Petlachová doplnila, že pokoj připomíná vysokoškolskou kolej.

„Pokoj pana generálního ředitele Janečka je vybaven podobně jako průměrný studentský pokoj na VŠ kolejích; resp. na mnohých studentských kolejích jsou pokoje vybaveny nesrovnatelně lépe. Postel, stůl, židle, lampa, skříň, TV, lednice, elektrická plotýnka v minikoutku na přípravu jídla. Víc se na tak malý prostor umístit ani nedá,“ popsala mluvčí.

Jenže zatímco ředitel finančního ředitelství, který loni bral podle MF Dnes v průměru 150 tisíc korun měsíčně, platí za pokoj 1500 korun, studenti za podobný typ zaplatí až čtyřnásobek.

Sídlo Generálního finančního ředitelství v Lazarské ulici v centru Prahy. | Zdroj: Generální finanční ředitelství

„Ceny kolejného u jednolůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením na pokoji jsou od 4170 do 6000 korun,“ přiblížil Radiožurnálu mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Kromě Martina Janečka bydlí na této adrese i náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Cenou jejího nájmu se ministerstvo financí rovněž zabývá. Za 1+1 platí necelých 5000 včetně poplatků.

SLUŽEBNÍ BYTY

MIN. PRŮMYSLU A OBCHODU
Robert Szurman (státní tajemník)
 • 2 pokoje, kuchyň, 78 m2, Praha 2
 • nájem 10 204 Kč, služby 1200 Kč, pronájem majetku 373 Kč

MIN. FINANCÍ
Alena Schillerová (náměstkyně)
 • 1+1, 32,15 m2, Praha 1
 • nájem včetně energií 4952 Kč
Martin Janeček (ředitel Generálního finančního ředitelství)
 • garsoniéra, 32,36 m2, Praha 1
 • nájem včetně energií 2986 Kč měsíčně, polovinu přispívá zaměstnavatel

MIN. PRO MÍSTNÍ ROZVOJ
Simeona Zikmundová (náměstkyně)
 • 3+kk, 127 m2, Praha 1
 • 560 Kč/den, polovinu přispívá zaměstnavatel
Ostatní ministerstva služební byty nemají, případně nepronajímají.

Schillerová nechtěla komentovat, zda je cena přiměřená. „Co se týče nájemného, tak je to dotaz na GFŘ. Jinak já jsem tu určitě v souladu s předpisy, umožňuje to směrnice, že tu mohou být zaměstnanci ministerstva financí,“ řekla Radiožurnálu.

Osm bytů

Janeček není jediný, komu stát zajišťuje ubytování. Ze smluv, které získali reportéři podle zákona o svobodném přístupu k informacím, vyplývá, že ve služebních bytech bydlí celkem osm náměstků nebo vysokých státních úředníků. Ceny, které platí, jsou ale podle realitních webů podobné tržním nájmům.

Vybavení některých bytů je ale poměrně nadstandardní. Třeba náměstek ministra zemědělství pro ekonomiku Zdeněk Adamec sice platí za 3+kk na pražském Smíchově 15 tisíc korun, jeho byt ale resort zemědělství vybavil všemi možnými spotřebiči, včetně vinotéky.

Média také nedávno upozornila, že než se do bytu Zdeněk Adamec nastěhoval, tak ho ministerstvo zemědělství kompletně zrekonstruovalo. Například kuchyňská linka vyšla celkem za 325 tisíc korun.

„Cena kuchyňské linky je přiměřená, neboť jde o atypický rozměr, kuchyňská linka je součástí interiéru obývacího pokoje. Do ceny linky byly započítány všechny související práce s montáží, dopravou a se stavebními úpravami,“ zdůvodnila Radiožurnálu mluvčí resortu zemědělství Markéta Ježková.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme