Benešovská nemocnice plně obnovila provoz, během dvou měsíců chce provést odložené operace

Provoz benešovské nemocnice je od pondělí po napadení počítačovým virem zcela obnoven, funkční jsou již i laboratoře a interna. Lékaři ale dál nemůžou třeba žádanky na vyšetření posílat po síti a vypisují je ručně. Stále také není jasné, jak se kryptovirus do nemocnice dostal. Ten ochromil nemocnici ve středu 11. prosince. K útoku se nikdo nepřihlásil.

Benešov (Aktualizováno: 12:10 30. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Benešov (ilustrační foto) | Foto: Sovicka169 | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

„Benešovská nemocnice obnovila provoz interního oddělení a laboratoří, čímž se její provoz opět dostal normálu, a je schopna se postarat o své pacienty ve stejném rozsahu jako před kyberútokem,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Kdo podle Filipa napadl nemocnici v Benešově? ‚Nejen Milion chvilek. Prostě ti, kteří to zorganizovali‘

Číst článek

Během pondělí budou obnoveny také servery s maily a daty uživatelů, v následujících týdnech bude nemocnice upravovat používané aplikace a programy do stavu před útokem.

Pacienti již podle ředitele nemocnice Romana Mrvy žádné následky útoku nepocítí. „Přesto se ale může stát, že v některých provozech bude čekací doba na ošetření delší, neboť některé nenastavené procesy v počítačových programech musí personál ještě provádět ručně,“ řekl Mrva.

Nemocnice na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost zvýšila zabezpečení počítačové sítě. Nakoupila například nový firewall, omezila přístup uživatelů na internet, omezila také kontrolované dálkové připojení do nemocniční sítě.

Podobným útokům se nedá zabránit úplně, myslí si ředitel nemocnice Mrva. Kybernetický útok byl podle něj proveden složitěji než formou například podvodného emailu. 

„Je potřeba říct, že ochrana naší sítě byla na vysoké a sofistikované úrovni. Zabezpečení zdravotnické sítě je otázka obrovských investic, u nás to je řádově otázka desítek milionů korun včetně způsobených škod,“ popsal Mrva Radiožurnálu. 

Konference o útoku

Během ledna a února lékaři nemocnice provedou všechny odložené operace. Například čekací lhůty na náhrady kolenních a kyčelních kloubů v roce 2020 se nebudou nijak významně posouvat.

„Během těchto následujících dvou měsíců by mělo dojít k dorovnání stavu a pak bude běžet nemocnice tak, jak jsme všichni zvyklí,“ řekla Jermanová.

Ministerstvo zdravotnictví podle krajského úřadu plánuje na polovinu ledna celostátní konferenci, která se bude útokem na benešovskou nemocnici zabývat. Konference se zúčastní i zástupci benešovské nemocnice.

haj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme