Pacientka ležela šest hodin na chodbě a sténala. ‚Je to hon na zdravotníky,‘ reaguje nemocnice

Více než pět tisíc lidí od čtvrtka sdílelo na sociálních sítích příspěvek jedné z návštěvnic benešovské nemocnice, která vyfotila a popsala případ postarší ženy ponechané personálem na chodbě oddělení chirurgie a ortopedie. Žena tvrdí, že na pacientku doktoři zapomněli a sestry paní na lůžku přehlížely. Nemocnice ale pochybení odmítá, i když na dotaz Radiožurnálu přiznala, že doba šesti hodin sedí. V tomto případě prý ale selhala komunikace.

Benešov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postarší žena na lůžku na nemocniční chodbě ležela šest hodin

Postarší žena na lůžku na nemocniční chodbě ležela šest hodin | Foto: Repro Facebook

„Nemocnice Benešov. Oddělení ortopedie a chirurgie. Tuhle paní nechali ležet na chodbě na plastovém lehátku 6 hodin! Čekala na odvoz sanitky domů – a zapomněli na ni. Paní se třásla, sténala, měla úplně propocená záda z plastového lehátka a byla žíznivá,“ tvrdí na svém facebookvém profilu žena, která o případu informovala.

Z operace mandlí do kómatu. Dokument Obchod se svědomím ukazuje na ‚aroganci bílých plášťů‘

Číst článek

„Sestra si jí nevšímala a starali jsme se o ni my, co jsme čekali na vyšetření,“ dodala na sociální síti žena. Podle mluvčího benešovské nemocnice Petra Ballka se však celá situace odehrála trochu jinak.

„Ozvali se nám pacienti, kteří byli této události v ten daný čas přítomni, a popisují událost zcela jinak, než je prezentuje jistá paní pod jistou zkratkou na facebooku,“ popsal pro Radiožurnál Petr Ballek.

„Někteří se dokonce vyjádřili v tom smyslu, že jsou velmi znechuceni takovým bezprecedentním a zbytečným honem na zdravotníky. Také to jsou ochotni i svědecky doložit,“ dodal mluvčí nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov.

Problém s dopravou domů

Podle předsedy představenstva nemocnice Romana Mrvy lékařské zařízení nijak nepochybilo, problém byl v dopravě domů. „Pacientka vyššího věku byla standardně vyšetřena, ošetřena a její zdravotní stav nevyžadoval pobyt v nemocnici, ani další akutní vyšetření. Pacientka se mohla vrátit zpět do svého domova,“ uvedl ve vyjádření pro Radiožurnál.

Selhání zabránit nejde, ale nesmí být chyba v systému, říká Vojtěch o dokumentu z nemocnice

Číst článek

Středočeská nemocnice však nemá vlastní sanitní přepravu a není za transport pacientů zodpovědná. Má smlouvu s dopravní zdravotní službou Falck, která převoz pacientky podle Mrvy zdržela. „Dopravně-zdravotní služba Falck byla opakovaně a důrazně urgována naším personálem,“ uvedl.

Pacientka však podle něj byla neustále pod dohledem zdravotníků a na nemocniční chodbě byla umístěna, aby neblokovala ošetřování dalších pacientů. „Pacientka byla umístěna na lehátko a byla neustále pod kontrolou našeho zdravotnického personálu včetně bezzáznamového kamerového systému. Z provozně-technických důvodů ji nešlo nechat v ordinaci, protože by tímto byla zablokována pro další čekající pacienty,“ popsal.

'Selhala komunikace'

Mrva uvedl, že služba Falck ženu odvezla, ale následně se s ní do nemocnice museli vrátit. Pacientka prý neměla klíče od domu a příbuzným se nešlo dovolat. Dopravně-zdravotní služba ji tedy převezla domů až po šesti hodinách.

Třináct minut čekal krvácející chlapec na lékaře. ‚Nejhorší je, že se to stalo v nemocnici,‘ říká jeho otec

Číst článek

Společnost Falck verzi nemocnice potvrzuje. Podle mluvčí Kataríny Načiniakové si zaměstnanci ženu převzali od pracovníků nemocnice. Její rodinné příslušníky se pokoušeli sehnat marně. Když se jim to nepodařilo, vrátili se zpět do nemocnice, jak popsala serveru iDnes.cz.

„Přestože jsme další dění nedokázali ovlivnit, upřímně nás mrzí situace, která v daný den pro pacientku v nemocnici nastala. Po následném nejbližším kontaktu z nemocnice jsme znovu zařídili pro pacientku odvoz domů za asistence dvojposádky,“ uvedla Načiniaková. Zdůraznila, že v tomto případně podle ní sehnala komunikace mezi všemi zúčastněnými.

Dokument Infiltrace

Nemocnice v Česku se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu, například po začínajících lékařích proto vyžadují podpis kvalifikační dohody. Na problémy a někdy i neochotu lékařského personálu upozornil na začátku června dokument České televize Infiltrace, Obchod se svědomím. Ten v první části představil příběhy tří lidí. Prvním z nich byl příběh mladého Adama, který po operaci mandlí skončil ve vigilním kómatu.

jgr, haj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme