Škody po kyberútoku na benešovskou nemocnici vyjdou kraj na 30 milionů. Částka není konečná

Středočeský kraj předběžně vyčíslil škody prosincového kybernetického útoku v benešovské nemocnici. Kraj vyjde třítýdenní ochromení provozu zařízení na třicet milionů korun, dalších téměř deset milionů zaplatí ze svého rozpočtu sama nemocnice. Částka ale není definitivní, přesná čísla bude mít kraj zhruba v polovině roku, řekla pro Radiožurnál hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO.

Benešov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nemocnice bude muset pořídit i třeba nové vybavení a celou síť zabezpečit. Kraj navíc musí počkat taky na fakturace od všech, kteří se na obnovení chodu nemocnice podíleli, a uzavřít účty za loňský rok.

Kvůli kolapsu systému nemocnice nemá výkazy vůči zdravotním pojišťovnám. Jednání budou ještě nejspíš složitá, kvůli třítýdennímu výpadku totiž nemohla vykazovat vůči pojišťovnám poskytnutou péči. Ztrátu kraj odhaduje až na tři miliony korun denně.

Benešovská nemocnice plně obnovila provoz, během dvou měsíců chce provést odložené operace

Číst článek

V nemocnici už běžně fungují všechna oddělení i přístroje, v provozu jsou také operační sály, což byl v prosinci jeden z největších problémů. Starosti, především administrativní, ale mají pořád sami lékaři. Někteří musí třeba ručně vypisovat recepty nebo karty, fronty tak vznikají třeba i na transfuzním oddělení. Než budou v pořádku i tyto části systému, může to prý trvat ještě řadu měsíců.

Podle hejtmanky Jermanové Pokorné ale už všechno, co zajišťuje péči o pacienty, funguje, jak má. V dalších měsících tak budou, kromě jednání a vypočítávání škod, pokračovat především práce na obnově nepáteřních systémů. Pokračovat mají nové instalace software, systémů nebo posilování jejich zabezpečení.

Počítačový virus napadl síť loni 11. prosince. Na týden nemocnici úplně paralyzoval. Zrušené byly všechny operace, některé lékaři provedou v lednu a únoru. Nejtěžší případy převzaly další nemocnice. Nefungovala ambulance a řada důležitých přístrojů.

IT technici postupně síť tři týdny obnovovali, 30. prosince pak nemocnice oznámila, že funguje stejně jako před útokem.

Adam Bejšovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme