Protest proti Benešové: lidé zaplnili Staroměstské náměstí v Praze, sešli se i v dalších městech

V Praze, Brně, Svitavách, Ostravě a desítce dalších měst vyrazili v pondělí večer do ulic lidé nespokojení s vládními změnami. Demonstranti požadovali demisi nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Chtěli také záruku, že premiér a šéf hnutí Andrej Babiš nebude ovlivňovat kauzu Čapí hnízdo, kvůli které je trestně stíhaný.

Praha/Brno/Ostrava (Aktualizováno: 20:44 6. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé vyšli do ulic s heslem „Za nezávislost justice“. Akce přímo navazují na protesty z minulého pondělí, kdy se například v Praze na Staroměstském náměstí sešly tisíce demonstrantů.

„Uprostřed náměstí před památníkem mistra Jana Husa stojí pódium, kde se už od půl sedmé střídají řečníci. Celý prostor od pódia až po okraj náměstí je plný, opravdu tu lidé stojí tělo na tělo a další, kteří se před pódium nevešli, přihlížejí z okolních uliček, mávají českými a evropskými vlajkami a také zvedají nad hlavy transparenty s hesly jako například Ruce pryč od justice, skandovali také Už je to tady,“ popisovala přímo ze Staroměstského náměstí v Praze reportérka Radiožurnálu.

Lidé na Staroměstském náměstí zvonili klíči, pískali na píšťalky a chvílemi skandovali „Nejsme slepí“ nebo „Je to pravda, je to tak, vládne nám tu estébák“. Na transparentech měli nápisy „Babiš sobě, národ v hrobě“, „Babiš patří za mříž“ nebo „Bureši! Spravedlnost nezlomíš!“ s odkazem na krycí jméno, které měl Babiš podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) jako agent Státní bezpečnosti (StB).

Řada transparentů a letáků vyzývala premiéra k demisi. Stejně jako minulý týden se objevil nápis „Benešová Marie, mé zločiny zakryje“. Jeden z transparentů vyzýval k účasti v evropských volbách s cílem porazit v nich hnutí ANO. Mezi účastníky protestů byly rodiny s dětmi, studenti i senioři.

Lidé na demonstraci se shodli, že nová ministryně Benešová hájí premiéra Babiše, a obávají se, že premiér tak bude zasahovat do justiční moci ve svůj prospěch. „Žádají proto její demisi a záruku, že dokud se Andrej Babiš neočistí před soudem, nedojde ke změnám na vrchním a nejvyšším státním zastupitelství,“ dodala reportérka Radiožurnálu ze Staroměstského náměstí. Akce oficiálně skončila krátce před 20. hodinou.

Benešové se ale zastali jak premiér Babiš, tak prezident Miloš Zeman. Podle hlavy státu je Benešová pro tento post nejlepší volbou a premiér už dříve řekl, že nová ministryně je odbornice a stejně jako ona sama popřel, že by chtěl odvolat nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nebo dělat jiné zásadní personální změny.

Brno

Protestovalo se také v Brně, kde svolaly iniciativy Milion chvilek pro demokracii a Společně Brno shromáždění na Dominikánské náměstí, tedy přímo před novou radnici, sídlo brněnského magistrátu.

„Náměstí je zaplněné, podle odhadů strážníků je ale účastníků této demonstrace o něco méně než minulý týden. Je to zhruba tisícovka lidí. Někteří s sebou mají transparenty, ze kterých je jasný jejich požadavek, a to nezávislá justice a rezignace Marie Benešové na post ministryně spravedlnosti. Přímo před vstupem do nové radnice pořadatelé umístili velkoplošnou obrazovku, na které se promítá přímý přenos z demonstrace v Praze, takže vznikl telemost mezi Prahou a Brnem,“ popsala reportérka Českého rozhlasu Brno.

Opět po týdnu

Benešová, která radí v oblasti justice prezidentu Miloši Zemanovi, uvedla po první vlně demonstrací, že si tlaky nepřipouští a že s nimi u ní demonstranti nepochodí. Babiš při jejím uvedení do úřadu zdůraznil, že justice ohrožena není – podle něj jsou to „vymyšlené věci“.

‚Benešovou nechceme!‘ Lidé v českých městech protestovali proti výměně ministrů spravedlnosti

Číst článek

Babišův kabinet v pondělí Benešovou jmenoval šéfkou legislativní rady vlády. Jejího předchůdce ve funkci ministra Jana Kněžínka (za ANO) vrátila vláda na jeho původní pozici místopředsedy rady.

Minulé pondělí se v deštivém počasí protestu proti Benešové a Babišovi na Staroměstském náměstí zúčastnily tisíce lidí, náměstí zaplnili zhruba ze tří čtvrtin. V Brně se sešlo pár tisícovek demonstrantů, stovky se shromáždily v dalších městech.

Spolek Milion chvilek vznikl předloni po sněmovních volbách. Babiše vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v České republice. Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici dosud podepsalo víc než 337 000 lidí.

Před protesty proti Benešové spolek naposledy uspořádal demonstraci u příležitosti výročí upálení Jana Palacha. Loni se jeho příznivci ve větším počtu sešli třeba na Staroměstském náměstí, aby podpořili pokus opozice o vyslovení nedůvěry vládě. Kabinet tehdy hlasování přežil.

Anna Soldatová, Vlasta Gajdošíková, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme