‚Je to důkaz zásadního selhání.‘ Benešová podala kárnou žalobu kvůli případu z Postoloprt

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podala kárnou žalobu na dvě státní zástupkyně, které měly na starosti kauzu zastupitelů Postoloprt. Případ je podle ní „důkazem zásadního a dlouhodobého selhání, které nebyla soustava státních zastupitelství schopna sama vyřešit.“ Dozorové státní zástupkyni z Loun i dohledové státní zástupkyni z Ústí nad Labem navrhla Benešová uložit důtku, což je nejmírnější kárné opatření.

Praha (Aktualizováno: 15:16 4. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Státní zástupkyně (Radka Pavlišová – pozn. red.) byla upozorňována na zásadní vady ve znaleckém posudku, ale ta na upozornění nereagovala. Poté podala obžalobu a trvala na svém názoru až do hlavního líčení,“ oznámil v pátek mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. V hlavním líčení nakonec Pavlišová pod tlakem závěrů revizního posudku navrhla zproštění. 

Státní zastupitelství stáhlo obžalobu na poslance ANO Růžičku, zákonodárce bude chtít po státu odškodnění

Číst článek

Revizní posudek, který pro chomutovský soud zpracoval znalecký ústav Vysoké školy ekonomické v Praze a o kterém informoval už dříve server iROZHLAS.cz, totiž ukázal, že zastupitelé nepochybili. Podle dokumentu na prodeji domu z majetku města ještě 50 tisíc vydělali. Znalec totiž nemovitost ocenil na míň, než za kolik byla prodána.

„Tento případ je důkazem zásadního a dlouhodobého selhání, které nebyla soustava státních zastupitelství schopna sama vyřešit. Potvrzuje to můj názor, že státní zastupitelství vykazují výrazné nedostatky ve fungování,“ uvedla k podaným kárným žalobám šéfka resortu Benešová.

Server iROZHLAS.cz se pokusil oslovit také dozorující státní zástupkyni Pavlišovou, aktuálně však podle telefonní spojovatelky čerpá dovolenou.

Revizní posudek 

Lounské státní zastupitelství podalo na desítku tehdejších zastupitelů Postoloprt obžalobu pro podezření z nedbalostního porušení povinností při správě cizího majetku v lednu 2017. Hrozilo jim až pět let za mřížemi.

Dům v centru Postoloprt, o který se hrálo v tamní kauze:

Když revizní posudek prokázal, že cena nevýhodná nebyla, Okresní soud v Chomutově devět zastupitelů letos v březnu osvobodil. U desátého, poslance Pavla Růžičky (ANO), následně lounské státní zastupitelství stáhlo obžalobu. Soudní proces se Růžičky netýkal, protože sněmovna ho nevydala ke stíhání.

Poslanec Růžička kvůli obvinění odstoupil z kandidátky ANO v krajských volbách. Zastupitelé mimo jiné uvedli, že jeden z nich kvůli stíhání nedostal vízum k návštěvě své dcery v cizině.

Majetkovou újmu utrpěl podle starosty Postoloprt Zdeňka Pištory (Občané pro město a venkov) i městský úřad, a to kvůli nákladům vynaloženým na právní zastoupení. Město už dříve avizovalo, že bude od státu žádat omluvu a pět milionů korun.

vtk, kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme