Benešová na nejvyššího státního zástupce navrhla Igora Stříže. Udrží podle ní kontinuitu

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla vládě jako nového nejvyššího státního zástupce Igora Stříže, prvního náměstka končícího šéfa žalobců Pavla Zemana. Vyplývá to z dokumentu, který má ČTK k dispozici. Zeman ve funkci skončí 30. června, svou rezignaci oznámil v polovině května a mezi důvody zmínil i tlaky ze strany Benešové.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Igor Stříž

Stříž působí jako první náměstek nejvyššího státního zástupce od roku 2011 | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

„Jsem přesvědčena, že JUDr. Stříž je schopen plně zajistit fungování a další rozvoj, vysokou úroveň odbornosti i zachování nezávislosti Nejvyššího státního zastupitelství a soustavy státního zastupitelství jako celku,“ napsala Benešová vládě.

Zmínila, že její návrh podporuje i Unie státních zástupců a že Stříž se svým jmenováním do funkce souhlasí.

„Jména kariérních státních zástupců, která veřejně zazněla jako vážní kandidáti na funkci nejvyššího státního zástupce, považujeme za kvalitní,“ sdělil v reakci na Střížovu nominaci viceprezident Unie státních zástupců Ondřej Šťastný.

Bývalý náměstek

Stříž působí jako první náměstek nejvyššího státního zástupce od roku 2011. V letech 1997 až 2007 byl náměstkem vrchního státního zástupce v Olomouci.

Má bezpečnostní prověrku na stupeň tajné, doplnila ministryně. Chce, aby se Stříž funkce ujal k 1. červenci.

Benešová: Nového nejvyššího státního zástupce navrhnu do konce června. Bude to někdo z žalobců

Číst článek

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý potvrdil, že první náměstek byl informován paní ministryní o tom, že ministryně podává pátku návrh na jeho jmenování do funkce nejvyššího státního zástupce a že další komentář k tomuto poskytovat nebude.

Malý dále uvedl, že nevyšší státní zástupce Pavel Zeman nebude návrh v tuto chvíli nijak komentovat.

Benešová dříve opakovaně uváděla, že jako Zemanova nástupce navrhne někoho ze soustavy státních zastupitelství.

Hledala respektovanou osobnost a avizovala, že půjde o známé jméno. Předesílala také, že Stříž je v jejím užším výběru.

‚Kontinuita fungování‘

Opozice žádala, aby nového nejvyššího státního zástupce vybíral až ministr spravedlnosti z vlády sestavené po podzimních sněmovních volbách.

Benešová to ale odmítla, stejně jako požadavek, aby kandidát vzešel z transparentního výběrového řízení.

V materiálu pro vládu vysvětlila, že existuje „jednoznačný veřejný zájem na kontinuitě fungování Nejvyššího státního zastupitelství i soustavy státního zastupitelství jako celku“, a proto chce, aby počátek Střížova výkonu funkce bezprostředně navázal na skončení funkce Zemana.

Odbornost a nezávislost

Mezi východisky, kterými se její výběr řídil, zmínila vysokou odbornost, osobnostní předpoklady a relevantní zkušenosti z působení na vyšších stupních státního zastupitelství, a to včetně zkušeností z působení v jejich vedení.

Příslib rychlé a transparentní justice? Nová evropská prokuratura bude řešit i kauzu Babišova střetu zájmů

Číst článek

„Konečně se domnívám, že by nejvyšší státní zástupce v zájmu nezávislosti a důvěryhodnosti soustavy státního zastupitelství neměl být spojen se současným či minulým působením ve významných politických funkcích,“ podotkla.

Zmínila také, že ve věci vedla „řadu dvoustranných konzultací“ včetně schůzek s oběma vrchními státními zástupci Lenkou Bradáčovou a Ivem Ištvanem.

Podle zákona o státním zastupitelství jmenuje nejvyššího státního zástupce vláda na návrh ministra spravedlnosti. Kabinet Andreje Babiše (ANO) se sejde v pondělí, v Lánech se setká také s prezidentem Milošem Zemanem.

Je pravděpodobné, že obsazení funkce šéfa žalobců bude jedním z projednávaných témat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme