Benešová chtěla podat kárnou žalobu na šéfa žalobců. ‚Neměla správné informace, není důvod,‘ řekl Babiš

Ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) ve čtvrtek uvedla, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman porušil zákon a překračuje své pravomoce v kauze výbuchu ve Vrběticích. Chtěla na něj podle deníku Právo podat kárnou žalobu. Premiér Andrej Babiš (ANO) poté uvedl, že to není možné. Pro Českou televizi později upřesnil, že ministryně neměla správné informace a pro žalobu není důvod.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:27 6. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podá kárnou žalobu na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Zcela určitě porušil zákon... Překračuje kompetence dané zákonem. Podle zákona neměl (Zeman) v té věci vůbec vystupovat. On není ani dozorovým, ani dohledovým státním zástupcem. Pasoval se do role jakéhosi generálního prokurátora,“ řekla podle Práva ve čtvrtek Benešová a odvolávala se na zákon o státním zastupitelství.

Fiasko ve sněmovně: šéfové tajných služeb se ke slovu nedostali, Babiš Hamáčkovu cestu nekomentoval

Číst článek

Celou kauzu Vrbětice totiž dozoruje Krajské státní zastupitelství v Brně, na které dohlíží Vrchní státní zastupitelství v Brně. Proto by nejvyšší státní zástupce, který je ještě o stupeň výš, neměl do případu podle Benešové vůbec zasahovat.

„Určitě to budu muset podat, protože jestli někdo porušuje zákon o státním zastupitelství, jinak nejde postupovat,“ řekla s tím, že podle ní Zeman předstírá dozor nad případem.

Kárnou žalobu na Zemana žádal i právní zástupce Imex Group, která měla v pronájmu oba vybuchlé sklady. Ani Radku Ondrušovi se nelíbí Zemanův postup v kauze. Proto na začátku týdne poslal Benešové kárný návrh. Ondruš dříve působil pod Benešovou na Nejvyšším státním zastupitelství.

Ministryně i právní zástupce Imex Group se na základě Zemanových výroků domnívají, že nahlížel do živého spisu, což by neměl. „Navíc právě nejvyšší státní zástupce má jako jediný ze zákona konečné slovo v rámci kontroly skončené věci, a tady by měl být zvlášť obezřetný, když mu to (kauza Vrbětice) může v budoucnu přijít na stůl,“ dodala Benešová. Podle ní je to celé „naprosto neuvěřitelné“.

Slova ministryně ale už o několik hodin později mírnil premiér Andrej Babiš. Pro Lidovky.cz řekl, že k podání kárné žaloby na šéfa žalobců nelze přistoupit. Zdůraznil, že Zeman byl na schůzky k Vrběticím přizván. Podnět ale chtěl prověřit.

Kolem páté hodiny odpolední nakonec obrátil úplně. V České televizi uvedl, že s ministryní Benešovou mluvil a že měla „nesprávné informace“. Pro kárnou žalobu na nejvyššího státního zástupce není důvod.

‚Odvedl kus práce‘

Nejvyšší státní zástupce nevěděl, že na něj chce ministryně podat kárnou žalobu. Ve svém vyjádření napsal, že dozorový státní zástupce dospěl k závěru, že je veřejný zájem na tom informovat veřejnost.

Benešová k Vrběticím: Souhlasím s prezidentem, podle mě je vyšetřovacích verzí i víc

Číst článek

„Krajské státní zastupitelství v Brně sepsalo informace, které bylo možné zveřejnit, a tyto zaslalo nejvyššímu státnímu zástupci, aby je jako hlava soustavy státního zastupitelství reprezentující veřejnou žalobu navenek zpřístupnil veřejnosti,“ reagoval Zeman.

Jeho slova potvrdil i šéf dozorového státního zastupitelství Jan Sladký. „Informace k Vrběticím od nás nejvyšší státní zástupce získal legitimně, jejich užití s námi konzultoval,“ uvedl podle ČTK.

Za nejvyššího státního zástupce se už v neděli postavil i ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Pavel Zeman odvedl kus práce, co se týká Vrbětic,“ řekl v České televizi.

„Musela proběhnout nějaká tisková konference, kde stát řekne, jak to je. Z logiky věci by tam měl vystoupit pan plukovník Mazánek za Národní centrálu proti organizovanému zločinu a někdo za státní zastupitelství. Ale ve finále jsme se dohodli, aby tam nemusel vystupovat dozorový státní zástupce, který je někde z Moravy, že v rámci státního zastupitelství tam vystoupí Pavel Zeman,“ popsal v Otázkách Václava Moravce Hamáček.

Zastání od unie zástupců

Ve čtvrtek na tiskové konferenci po jednání vlády v podobné duchu mluvila také ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Na tiskovou konferenci byl pozván,“ řekla na dotaz Deníku N.

Šéfžalobce Zeman: Nenabyl jsem dojmu, že by chtěl Hamáček kauzu Vrbětice utlumit nebo ukončit

Číst článek

Zemana se zastala i Unie státních zástupců. Avizovanou kárnou žalobu ministryně Benešové kvůli Vrběticím označila za absurdní.

Kárná žaloba na Pavla Zemana měla mít podle Benešové více bodů. „K tomu jsou tady ti Czerninové a další věci. A sama to vidím, co (Zeman) předvádí,“ doplnila ministryně a zmínila restituční spor kolem majetku šlechtického rodu Czerninů.

Zeman měl podle Benešové v roce 2014 zprostředkovat schůzku se soudcem Janem Czerninem. Ten měl zprostředkovat smírné řešení mezi Czerniny a Zemanovým přítelem Petrem Habersbergerem.

pj, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme