Ministryně Benešová podala kvůli kauze Czernin kárnou žalobu na bývalého šéfa žalobců Zemana

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová podala kárnou žalobu na bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Žaloba se má podle Seznam Zpráv týkat kauzy Czernin, ve které Zeman údajně zasahoval ve prospěch svého známého. O kauze Seznam Zprávy informovaly v lednu, od té doby ministerstvo podle mluvčího všechny podněty vyhodnocovalo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doba, do kdy ministryně mohla žalobu podat, by vypršela v neděli. V květnu přitom Benešová pro deník Právo tvrdila, že na Zemana podá kárnou žalobu i kvůli nevhodnému vyjadřování v kauze Vrbětice | Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti

Informaci Seznam Zprávám potvrdil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Podle něj je dokument už na cestě na Nejvyšší správní soud.

Česko nezvládlo zajistit nezávislost státních zástupců, píše OECD. Organizace poukázala na odchod Zemana

Číst článek

„Je to na základě informací, které se objevily na Seznam Zprávách a týkaly se právě kauzy Czernin, ve které se pan Zeman angažoval,“ přiblížil mluvčí následně pro Radiožurnál.

„Lze si uvědomit, že od ledna, kdy se kauza objevila v médiích, uběhl nějaký čas. My jsme zhruba ten půl rok věnovali vyhodnocování a sběru všech podnětů, na základě kterých ministerští úředníci potvrdili, že by bylo vhodné žalobu podat,“ dodal.

Kauza Czernin

Kárná žaloba míří na Zemanovo zapojení v kauze Czernin, ve které se měl dostat do střetu zájmů.

Pro vysvětletní: Zeman se jako nejvyšší státní zástupce v souvislosti s restitučním sporem sešel se soudcem Janem Czerninem, který byl vzdáleným příbuzným jedné ze strany sporu, a několikanásobným odvoláním v trestní kauze se podle Seznam Zpráv snažil restituce zpochybnit.

Stříž: Nepřipustím, aby trestní věci byly ovlivňovány mimo působnost státního zastupitelství

Číst článek

Dalšími dovoláními k Nejvyššímu soudu měl poté zajistit, že soudy rozhodnou ve prospěch jeho známého Petra Habersbergra.

Doba, do kdy ministryně mohla žalobu podat, by vypršela v neděli. V květnu přitom Benešová pro deník Právo tvrdila, že na Zemana podá kárnou žalobu i kvůli nevhodnému vyjadřování v kauze Vrbětice.

Pavel Zeman působil ve funkci nejvyššího státního zástupce do 30. června 2021. Svou rezignaci spojil mimo jiné i s tlakem, který na něj údajně vyvíjela ministryně Marie Benešová.

V pondělí se po schválení vládou stal novým šéfem úřadu Igor Stříž, který dříve působil jako Zemanův náměstek. Zeman nadále zůstává v soustavě jako řadový státní zástupce.

btk, vvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme