Benešová se musí omluvit Vesecké a spol. za justiční mafii

Představitelé justice v čele s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou s konečnou platností vyhráli spor známý jako kauza justiční mafie. Někdejší šéfka státních zástupců Marie Benešová se jim musí omluvit za výroky, kterými je obvinila z ovlivňování některých případů. Rozhodl o tom pražský vrchní soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Benešová | Foto: Vendula Kosíková

Vrchní soud dnes změnil rozsudek Krajského soudu v Praze, který žalobu justičních představitelů na Marii Benešovou loni v červnu zamítl. Potvrdil tehdy, že zasahovali do vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání soudu sledoval reportér Zbyněk Zykmund

Podle vrchního soudu se ale nepodařilo prokázat, že by výroky o justiční mafii, ovlivňování kauz a snaze ovládnout justici měly nějaký reálný základ.

Právní zástupci Renaty Vesecké, bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce a někdejšího místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery rozhodnutí vrchního soudu přivítali a souhlasili s ním i v argumentaci, že Benešová měla jako advokátka povinnost zdrženlivosti a měla se tedy expresivních výroků na adresu představitelů justice zdržet.

„Paní doktorka Benešová neunesla tíhu důkazního břemene a odvolací soud prokázal to, co jsme říkali, že advokát se má chovat distingovaně a nepoužívat výrazy, které používala paní Benešová,“ řekl Kučerův právní zástupce Jaroslav Ortman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Vesecká v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Také Vesecká je s verdiktem spokojená. „Mě vůbec netěšilo vést tenhle soudní spor, nicméně výroky jsem považovala za tak závažné a zásadní, že mi nic jiného nezbývalo. Alespoň tak jsem to cítila. Musím říct, že samozřejmě vítám rozsudek senátu vrchního soudu,“ uvedla ve vysílání Radiožurnálu.

Benešová rozhodnutí soudu očekávala, ale nesouhlasí s ním. Při odchodu ze soudní síně potvrdila, že si podá dovolání k Nejvyššímu soudu. To ale nemá odkladný účinek, takže omluvit se Vesecké, Němcovi a Kučerovi bude muset a stejně tak musí uhradit náklady řízení.

„Změněný rozsudek mě nepřekvapuje a určitě si podáme dovolání. Budu muset zaplatit náklady řízení, učinit omluvu a v případě, že mi vyhoví Nejvyšší soud, tak se to zase otočí. Bude se odvolávat, co se slíbilo, a slibovat, co se odvolalo,“ řekla Benešová.

Martin Hromádka, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme