Změna hesel i žádost o výkupné. Kvůli hackerovi se rodina obrátila na policii, ‚útoky‘ měl na svědomí syn

Na středočeskou policii se koncem loňského roku obrátila rodina z Benešovska, která byla více než měsíc terčem hackerských útoků. Někdo ovládal jejich zabezpečenou síť, měnil hesla a PIN k telefonům a počítačům a řekl si i o výkupné 100 000 korun. Vyšetřování ovšem ukázalo, že pachatelem byl nezletilý syn, policie proto případ odložila.

Benešov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na středočeskou policii se na konci loňského roku obrátila rodina z Benešovska, která byla více než měsíc terčem hackerských útoků. Někdo ovládal jejich zabezpečenou síť, měnil hesla a PIN k telefonům a počítačům a řekl si i o výkupné 100 000 korun (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policie se nejprve domnívala, že útoky musí provádět zkušený hacker.

Falešná mobilní verze hry Cyberpunk 2077 šíří vyděračský program. Žádá výkupné v bitcoinech

Číst článek

„V některých případech se začal napojovat i na chytrou televizi, kde zanechával různé vzkazy, množil ikony na stolních počítačích i noteboocích, mazal různé soubory a složky. Nakonec pak v anglickém jazyce sdělil, že ovládá Wi-Fi síť a dokáže zničit všechny počítače v domácnosti,“ popsala peripetie mluvčí policie Barbora Schneeweissová na policejním webu.

„Aby tohoto jednání zanechal, řekl si o výkupné v celkové výši 100 tisíc korun.“

Policisté celou čtyřčlennou rodinu vyslechli a prověřili elektronická zařízení. V tu dobu podle mluvčí začali mít podezření, že k útoku nedochází zvenčí. To jim potvrdili i specialisté na kyberbezpečnost a testování zařízení.

Hackeři se dostali ke zdrojovým kódům Microsoftu, přiznala společnost. Nebyli schopní je pozměnit

Číst článek

„Monitorováním síťového provozu od specialistů nebyl zjištěn přístup z vnějšího prostředí ani pohyb útočníka v domácí síti. Právě všechny tyto informace pak policisty vedly k utvrzení se v tom, že útočník musí pocházet z rodiny,“ pokračovala Schneeweissová.

Policisté pak znovu vyslechli nezletilého chlapce, který se podle ní „pod tíhou zajištěných důkazů“ přiznal. Co přesně ho k útokům vedlo, policistům nesdělil. Ti se domnívají, že šlo o způsob, jak se vyhnout distanční výuce nebo jak získat nový mobilní telefon a notebook.

„Vzhledem k tomu, že nezletilý mladík měl ke všem zařízením v domácnosti přístup, jeho chování nenaplňuje jeden ze znaků skutkové podstaty trestného činu a celý případ byl minulý týden policisty odložen,“ dodala na závěr policejní mluvčí.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme