Na technoparty na Benešovsku se zdržuje asi 500 lidí. Třetina hudebních systémů stále hraje

Technoparty u Hlaváčkovy Lhoty stále pokračuje. Akce měla končit po poledni, třetina hudebních systémů však stále hraje. Podle policie na místě zůstává asi 500 lidí. „Někteří již odjeli a další se k odjezdu chystají. Hudební produkce částečně stále trvá. Očekáváme, že bude postupně docházet k odpojování a rozebírání hudebních systémů,“ sdělila policejní mluvčí Lucie Nováková.

Aktualizováno Hlaváčkova Lhota (Benešovsko) (Aktualizováno: 21:22 26. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technoparty se měla původně konat na louce u Blažimi, organizátoři ale místo změnili. | Zdroj: Policie ČR

Akce měla skončit už v poledne. Podle policejních odhadů bylo v neděli na místě zhruba 900 lidí. Organizátor pořádal technoparty na soukromém pozemku se souhlasem vlastníka. Obyvatelé okolních obcí si ale stěžovali na rušení nočního klidu a budou podle místní starostky žádat kompenzaci.

„Samozřejmě, že občané obce, kteří mají pozemky v dotčené oblasti, budou po majiteli požadovat kompenzaci. Určitě budeme schvalovat vyhlášku, která zamezí případným podobným akcím,“ řekla Radiožurnálu starostka obce Ješetice, pod kterou Hlaváčkova Lhota spadá, Lenka Sladkovská.

Policie dohlíží na technoparty na Benešovsku. Organizátor ohlásil konec akce na nedělní poledne

Číst článek

Policisté přijali čtyři oznámení kvůli rušení nočního klidu. „U čtyř řidičů policisté řešili dopravní přestupky, patnáct řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholu nebo psychotropních látek,“ řekla Radiožurnálu policejní mluvčí Lucie Nováková. Akce měla skončit v poledne, část hudebních aparatur hrála ale dál. Odpoledne začali návštěvníci pomalu odjíždět a organizátoři započali s úklidem.

Na akci dohlížejí desítky policistů pořádkové jednotky, na místě je cizinecká policie, dopravní a pořádková policie a v pohotovosti jsou také psovodi se služebními psy. „Během dnešního dne policisté zkontrolovali 470 osob pohybujících se v místě konání akce a 485 vozidel, 270 řidičů bylo podrobeno dechové zkoušce, z toho šest usedlo za volant pod vlivem alkoholu,“ uvedla v neděli Nováková. Celkem 95 řidičů policisté otestovali na přítomnost omamných a psychotropních látek, z čehož byl jeden pozitivní.

„Během dne se policisté zaměřili především na důsledné kontroly odjíždějících účastníků a policisté antikonfliktního týmu prostřednictvím letáků upozorňovali návštěvníky technoparty na nulovou toleranci alkoholu či jiných návykových látek při řízení vozidla. Počet policistů byl navýšen,“ uvedla mluvčí.

Náhrada škody

Podle zpravodajky Radiožurnálu se technoparty v neděli rozšířila i na okolní pozemky, jejichž majitelé s užitím pro technoparty nesouhlasili. Je možné, že vlastníci okolních pozemků budou požadovat náhradu škody. Technoparty měla původně trvat až do pondělí, kvůli sporům s místními obyvateli ale skončí již v neděli. „Ruší to samozřejmě občany, není to nic milého. Nevěděli jsme o této akci dopředu, nikdo nás neupozornil, že by něco takového tady mělo proběhnout,“ řekla Lenka Sladkovská, starostka obce Ješetice, pod kterou Hlaváčkova Lhota spadá.

Pokud by se počet účastníků technoparty u Hlaváčkovy Lhoty na Benešovsku nesnížil z původních 2000, zasáhla by tam policie, řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pořadu televize Prima Partie. Podle něj policie vyhodnotila, že zásah není potřeba, a ani o něj nepožádala hygiena nebo ministerstvo zdravotnictví. 

Příznivci techna na louku u Hlaváčkovy Lhoty přijeli v pátek večer. Podle starostky  Sladkovské byla situace velmi nepříjemná. Více se ale nechtěla vyjadřovat. Policie původně v pátek hlídala louku v Blažimi na Benešovsku, kde se technoparty konala loni. Blažim se nachází zhruba 30 kilometrů od Hlaváčkovy Lhoty, kam se technaři nakonec skutečně sjeli. Podle Novákové do Blažimi nikdo nepřijel.

ČTK, Andrea Kubová, Věra Hájková, jbi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme