Berdych dostal za únosy podnikatelů devět let vězení

Dvaatřicetiletý David Berdych si dnes vysloužil v kauze unesených a oloupených podnikatelů u pražského městského soudu devět let vězení. Spoluobžalovaný bývalý dopravní policista Jiří Železný dostal nepodmíněný trest pět let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Berdych | Zdroj: ČTK

Další obvinění, Josef Kunstát a jedna žena, si dnes vyslechli osvobozující rozsudek. Proti dnešnímu verdiktu se lze odvolat k vrchnímu soudu.

Železný a Kunstát čelí zároveň s Berdychem i obvinění v dalším případu loupeží a vražd bohatých podnikatelů. Obžalobu na 36 lidí, včetně někdejších elitních policistů, má na stole krajský soud. U něj bude Berdychovi hrozit výjimečný trest.

U městského soudu čelil Berdych s údajnými komplici obžalobě z únosů tří podnikatelů z října 2000 a dubna 2001. Kvůli získání jejich peněz a cenností prý oběti násilím drželi na neznámém místě. Často se jich zmocnili lstí.

První oběť únosu si podle obžaloby Berdych a další muži vyhlédli v říjnu 2000 v Praze 4. Jana H. donutili nastoupit do auta a odvezli jej do rekreační chaty u Prahy. Tam ho údajně čtyři dny drželi s očima přelepenýma páskou, spoutanýma rukama a kuklou na hlavě.

Podnikatele kopali a tloukli plnou plastovou lahví do hlavy. Pohrůžkami od něj vymohli klíče od bytu a kanceláře a šeky na 400.000 korun. Potom mu podle obžaloby ukradli dva automobily a způsobili mu škodu přes 1,3 milionu korun.

Další dvě události se odehrály v dubnu 2001. Podle obvinění se Jiří Železný vydával za policistu a prováděl fiktivní dopravní kontroly v Praze 10 a 6. Když mu projíždějící řidiči zastavili, násilím je za pomoci kompliců vtlačil do vozu.

Dvěma obětem podle obžaloby svázali nohy a ruce, nasadili kuklu a odvezli na chatu, kde je pár dnů drželi. Michala M. údajně kopali, tloukli a cvakali mu u hlavy pistolí. Po něm i Petru M. žádali pěti- až sedmimilionové výkupné. Krádežemi luxusních vozidel, vykradením trezoru a odcizením dalších věcí způsobili podle obžaloby bezmála šestimilionovou škodu.

Martin Hromádka, Judita Hrubešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme