Berdychův gang je znovu před soudem

Krajský soud v Praze otevřel možná poslední část rozsáhlého procesu s organizovanou skupinou obžalovaných v čele s už vězněným Davidem Berdychem. Šéfa zločineckého gangu a čtyři jeho společníky současná obžaloba viní hlavně z loupežných přepadení. Složitá žaloba se dál týkala únosů a vydírání bohatých podnikatelů, navíc i padělání a zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný David Berdych | Foto: ČTK

Soudci už vyslechli výpovědi Tomáše Půty a bývalého příslušníka slovenské policejní zásahové jednotky Maroše Šuleje. Půta se přiznal k loupeži v bytě teplického starožitníka a vykradení trezorů v pražské kanceláři. Zdůraznil ale, že fyzicky nikomu neublížil. Společně s Šulejem popřeli svou přímou účast na dalších loupežných přepadeních. Pro gang prý zařizovali hlavně prodej a uskladnění uloupeného zboží a zprostředkovávali schůzky s kupci.

Půta čelí obvinění z účasti na šesti loupežích, jedné krádeži a z porušování domovní svobody. Šulej se podle obžaloby dopustil tří loupeží a jedné krádeže. Tomáš Půta a Maroš Šulej, kteří na čas utekli do Irska, tedy s obžalobou částečně souhlasí a očekávají trest.

Jak dodává advokát Půty Jaroslav Ortman, způsob, jakým se s jeho klientem zacházelo ve vězení, byl neadekvátní: "Opatření byla mimořádně tvrdá, byl sám na cele totálně izolovaný, na všech převozech v poutech. Byl eskortován s heparinovým vrahem Zelenkou. Ten se mu při převozu smál, že on jede bez pout, zatímco Tomáš Půta, který nikoho nezabil, jezdí v poutech."

Další obviněný Radek Trumpeš zatím využil práva nevypovídat. Měl původně s Berdychem a třetím obžalovaným Janem Zeleným čelit obžalobě spolu s dalšími 21 lidmi, mezi kterými figurovali i elitní policisté. Tuto trojici ale soud z jednání vyloučil. Musel totiž počkat na jejich odsouzení v první části procesu. V té za smrt zlatníka Václava Tomana, vydírání podnikatelů a ozbrojená přepadení dostali Berdych devět let, Trumpeš třináct a Zelený jedenáct. Potrestáno bylo ještě dalších osm lidí.

Berdych byl navíc uznán vinným z vydírání a přechovávání padělaných peněz. Za to si připsal dalších sedm let ve vězení.

Kauza Berdychova gangu je zřejmě největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Její závažnost spočívá hlavně v propojení kriminálního podsvětí s elitními detektivy. Organizovaná skupina desítek lidí měla trestnou činností od roku 1995 do roku 2004 získat víc než sto milionů korun. Za účast na loupežích a dalších trestných činech zatím soudy pravomocně potrestaly přes třicet lidí.

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme