Policie dopadla posledního člena Berdychova gangu. Muž s iniciály J.P. se skrýval nedaleko Seattlu

Policie dopadla posledního člena takzvaného Berdychova gangu, který měl na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. V souvislosti s jeho činností bylo doposud obžalováno nebo obviněno přes 50 lidí. Muž se skrýval v USA v okolí Seattlu, kde ho policisté v úterý zadrželi. Nyní podle mluvčí Kateřiny Rendlové začalo řízení směřující k jeho vydání do Česka.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:26 30. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posledního člena Berdychova gangu zatkla police | Zdroj: Policie ČR

„Případ J.P. byl v ČR již odložen i přesto, že se v minulosti podařilo zjistit velké množství indicií nasvědčujících, že hledaný se ukrývá v konkrétní oblasti na území USA. Policie v USA byla několikrát velmi blízko jeho zadržení, nicméně pokaždé se mu podařilo na poslední chvíli uniknout,“ napsala policie v tiskové zprávě. Podle policie se muž i těsně před svým zadržením dopouštěl majetkové trestné činnosti.

Česká policie muže vypátrala ve spolupráci s United States Marshals Service. Zatčení předcházely desítky výslechů, prověřování adres a telefonních čísel. „Bylo zjištěno, že hledaný se v USA stále nachází, přičemž používá více než 30 falešných aliasů a padělaných dokladů,“ uvedla Rendlová. Policie přitom neměla aktuální fotografii ani otisky prstů J.P.

‚Snažil se maskovat‘

Že se muž nachází v okolí Seattlu, se policie potvrdilo na podzim roku 2019. „Poprvé v historii bylo umožněno, aby osoba hledaná Policií České republiky byla zařazena v USA do tzv. ‚Most Wanted‘ programu a na poskytnutí informací, které by vedly k dopadení hledaného, byla úřady USA vypsána lákavá finanční odměna,” popsala Rendlová.

Na začátku letošního roku se policii podařilo zjistit, jak J.P. vypadá, a to i přesto, že se snažil maskovat. Podle policejní mluvčí dokonce každých několik dní vyměňoval mobilní telefony. V závěru pátrání bylo do akce zapojených sto policistů, kteří pátrali v okolí Seattlu.

Policie muže dopadla v úterý v obchodě ve městě Tacoma. „Příznačné bylo, že i těsně před svým zadržením se dopouštěl majetkové trestné činnosti a při zadržení se prokázal dalším z řady falešných dokladů,” popsala mluvčí s tím, že podezřelý měl v kapse 15 tisíc dolarů (as 375 tisíc korun).

Berdychův gang

Kauza takzvaného Berdychova gangu byla největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Skupina pachatelů od druhé poloviny 90. let do roku 2004 loupila, unášela lidi a vydírala je. Trestnou činností se členové gangu údajně obohatili až o sto milionů korun.

Šéf gangu David Berdych opustil vězení v roce 2015 po jedenácti letech za mřížemi. O jeho propuštění rozhodly podle soudce Kryštofa Nového znalecké posudky, podle kterých je muž napravený.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme