Berdych Prokopovi, který se roky skrýval v USA, před soudem nepomohl. Odmítl vypovídat

David Berdych, považovaný za hlavu organizovaného gangu z konce 90. let, ve středu u soudu odmítl vypovídat v případu posledního neodsouzeného člena této skupiny Jaromíra Prokopa. Muži klade obžaloba za vinu účast na čtyřech z loupeží, které takzvaný Berdychův gang spáchal. Prokop se k nim v úterý na počátku hlavního líčení přiznal. Berdych neodpověděl ani na otázku předsedy senátu Jiřího Wažika, jaké měl Prokop v gangu postavení.

Praha (Aktualizováno: 15:15 28. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Berdych | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Prokop se před trestním řízením řadu let skrýval, policie ho loni dopadla v USA.

Obžalovaný Prokop: Berdych měl autoritu, Trumpeš byl rozený loupežník. Nechápu, proč jsem to dělal

Číst článek

Obžaloba tvrdí, že někdejší provozní šéf pražského podniku Discoland Sylvie Prokop se v letech 1995 až 1996 v hlavním městě postupně podílel na přepadení obchodního domu, podnikatele, vozu s penězi a také na únosu zlatníka, který při akci gangu přišel o život. Podle své výpovědi se poté již na činnosti skupiny nepodílel.

Berdychův gang měl v letech 1996 až 2002 na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů, bývá označován za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Sám Berdych strávil ve vězení více než 11 let, podmínečně propuštěn byl v červnu 2015.

U soudu zazněla Berdychova výpověď z roku 2006, ve které skutky popisuje. S Prokopem se tato verze neshoduje zejména v tom, kdo o některých skutcích rozhodoval. Berdych i ostatní členové gangu Prokopovi totiž podle jeho výpovědi přisoudili výraznější roli, než jakou měl. „Já chápu, že to takhle řekli, protože jsem tu nebyl,“ prohlásil.

Soud opět řeší Berdychův gang. Jeho exčlen, který se schovával v USA, požádal o obnovení procesu

Číst článek

Muž však odmítl, že by někdy udílel příkazy nebo měl v gangu hlavní slovo. „Skupina fungovala na demokratickém principu,“ uvedl. Po Berdychovi v soudní síni žádal, aby toto tvrzení potvrdil. Muž ale ani na jeho dotaz neodpověděl.

Také další člen gangu Radek Trumpeš se rozhodl nevypovídat. Soudce tak přečetl i jeho výpověď z roku 2006. Oba muži popsali skutky podobně, ani Prokop většinu z jejich tvrzení nerozporoval. Trumpeš však ve středu na dotaz doplnil, že se v gangu rozhodovalo kolektivně a že Prokop nevydával příkazy.

Prokop si vyžádal, aby soud předvolal jako svědky čtyři jeho spoluodsouzené. Ve čtvrtek přijde řada na Michala Puchara a Josefa Korbelu. Všichni muži se znali právě z Discolandu, kde pracovali.

Česká justice Prokopa v roce 2007 v jeho nepřítomnosti pravomocně potrestala odnětím svobody v délce 13,5 roku. Poté, co ho Spojené státy vydaly letos v květnu do Česka, požádal o zrušení verdiktu, který se ho týkal, a o nové projednání věci. Na rozsudek čeká ve vazbě. Soud mu nemůže uložit přísnější trest, než jaký dostal původně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme