Soud opět řeší Berdychův gang. Jeho exčlen, který se schovával v USA, požádal o obnovení procesu

Středočeský krajský soud v úterý začne znovu řešit část kauzy tzv. Berdychova gangu z 90. let. Vyhověl tak žádosti někdejšího člena zločinecké skupiny Jaromíra Prokopa, který byl v nepřítomnosti odsouzen ke 13,5 letům vězení za čtyři loupeže z roku 1996. Před stíháním se skrýval 16 let ve Spojených státech.

Praha (Aktualizováno: 10:46 27. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Prokop z Berdychova gangu | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Berdychův gang byl zločineckou skupinou desítek lidí pojmenovanou po Davidu Berdychovi. Gang měl na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů v 90. letech.

Podíl Prokopa na činnosti Berdychova gangu znovu projedná soud. Žádá o vyslechnutí svědků

Číst článek

V letech 1999 až 2001 se podle závěrů soudu na trestné činnosti gangu podíleli i dva bývalí detektivové pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem. Šlo hlavně o loupežná přepadení, při kterých obžalovaní fingovali dopravní kontroly v převlečení za policisty.

Kauza také bývá označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Skupina získala údajně trestnou činností přes 100 milionů korun. První zločiny spáchala podle žalobců v roce 1995.

Jaromír Prokop byl v roce 2007 souzen kvůli případu únosu a smrti zlatníka z roku 1996 a loupežným přepadením dalších lidí. Jeho případ se tedy týká té části kauzy okolo Berdychova gangu, ve které ještě nefigurovali bývalí policejní detektivové.

Prokop byl souzen jako uprchlý. Před trestním stíháním totiž utekl do Spojených států, kde se ukrýval v okolí Seattlu. Využíval k tomu desítky padělaných dokladů. Navíc si zakrýval na veřejných místech obličej – například pomocí slunečních brýlí, kapucí a nechal si také narůst vousy. Čeští kriminalisté ho ze Spojených států přivezli letos v květnu.

Nedostane přísnější trest

Prokop po příletu požádal o zrušení rozsudku, obnovu procesu a nové dokazování v případu. „Odsouzený konkrétně požádal, aby byli vyslechnuti všichni spoluodsouzení v této věci, týká se to odsouzených (Davida) Berdycha, (Radka) Trumpeše, (Josefa) Korbela a (Michala) Puchara,“ už dřív popsal Radiožurnálu soudce Jiří Wažik.

Zmínění muži se poznali v 90. letech v pražském erotickém podniku Discoland Sylvie, kde pracovali. Prokop je teď ve vazbě. Soud se totiž obával, že by šestapadesátiletý muž mohl znovu uprchnout. Ostatní členové gangu, kteří byli s Prokopem spoluodsouzení, jsou už na svobodě.

Policie dopadla posledního člena Berdychova gangu. Muž s iniciály J.P. se skrýval nedaleko Seattlu

Číst článek

V úterý soud nejprve znovu vyslechne spoluodsouzené v této věci. Jaromír Prokop nemá u soudu v podstatě co ztratit. Soud mu totiž trest zpřísnit nemůže.

„Nemůže být odsouzen přísněji. Připomenu, že v jedné věci byl obžalován pro trestný čin vraždy. Krajský soud v Praze ho odsoudil pro trestný čin loupeže s usmrcením. Vrchní soud v Praze rozhodnutí změnil tak, že je odsouzen pro trestný čin loupeže ve druhém odstavci s tím, že neměl podíl na usmrcení. Zdejší soud v tuto chvíli jej nemůže odsoudit přísněji,“ potvrdil už dřív soudce Wažik.

Ke skutkům popsaným v obžalobě se Prokop zatím nevyjádřil. Podle soudce Wažika ale uvedl, že v hlavním líčení se k nim vyjádří podrobně. Soud s Jaromírem Prokopem začal v úterý po deváté hodině.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme