BESIP chce používat video z nehody u Obrnic. 'Tragédie je, že je to realita,' říká zástupkyně vedoucího

Dosud vidělo záznam z tragické nehody dvou mladých slečen u Obrnic na Mostecku statisíce uživatelů sociální sítě Facebook a serveru YouTube. Zájem o něj projevilo také oddělení ministerstva dopravy BESIP, které koordinuje činnost v oblasti bezpečnosti na komunikacích. Stará se ale také o prevenci dopravních nehod. Zástupkyně ředitele BESIP Zuzana Ambrožová serveru iROZHLAS.cz uvedla, že by video rádi používali při preventivních akcích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dívky jely z Mostu do Bíliny a vysílaly přitom live stream na facebooku. Havarovaly, jedna z nich zemřela | Zdroj: Youtube

Budete používat záznam nebezpečné jízdy z facebooku, které končí tragicky, jako výukové?
Rádi bychom využívali toto video k nějakým preventivním akcím zaměřeným na studenty středních škol a na nové řidiče. Ale samozřejmě si uvědomujeme, že to je otázka nějaké etiky a že to je v tuto chvíli velmi citlivé téma pro pozůstalé. Nicméně bychom to rádi zkusili a spojili bychom se s nimi a chtěli bychom toto video používat.

Dívky havarovaly během jízdy, kterou vysílaly živě na facebooku. Jedna z nich zemřela

Číst článek

Konzultovali jste už s někým použití videa?
Ne, ještě jsme to nekonzultovali. V tuto chvíli se domlouváme, jakým způsobem to video použít. Máme samozřejmě některé aktivity zaměřené přímo na studenty středních škol, jedná se o různé besedy, semináře na téma dopravní nehodovosti a myslím si, že toto video je skutečně bezprecedentní příklad nevěnování se řízení s tragickým koncem.

Jak je to s právy? Musíte kontaktovat pozůstalé?
Myslím si, že určitě budeme muset kontaktovat rodinu, protože jak je z videa vidět, tak používala mobil přímo řidička, takže předpokládám, že mobil je její, a tudíž se tento předmět vrátí pozůstalým.

Webem se šíří video nehody u Obrnic. Soukromí na facebooku neexistuje, říká Dočekal

Číst článek

Proč jste si vybrali právě toto video? Je to i tím, že tam není nic vidět, je v podstatě jenom o zvuku?
Přesně tak, je to jenom o zvuku, není tam vidět žádná krev, a hlavně je to skutečně realita. Myslím si, že toto video vzedmulo velkou vlnu zájmu o problematiku nevěnování se řízení. Video má svoji obrovskou hodnotu v tom, že to je skutečně realita.

Když se podíváte na videa z Anglie, kde v je kampaních mají připravena velmi, velmi reálně, tak stále v koutku duše si říkáte: „Je to natočené, je to připravené, je to kampaň." Tady ta tragédie je v tom, že to je skutečně realita. Tam to neodiskutujete. Je to v podstatě chování, které nemá obdoby, a je to opravdu šílené. Mladí lidé by měli vidět ten příklad, nedělat si z toho legraci. Řízení je opravdu o nějakém respektu k pravidlům silničního provozu.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme