BESIP chce používat video z nehody u Obrnic. 'Tragédie je, že je to realita,' říká zástupkyně vedoucího

Dosud vidělo záznam z tragické nehody dvou mladých slečen u Obrnic na Mostecku statisíce uživatelů sociální sítě Facebook a serveru YouTube. Zájem o něj projevilo také oddělení ministerstva dopravy BESIP, které koordinuje činnost v oblasti bezpečnosti na komunikacích. Stará se ale také o prevenci dopravních nehod. Zástupkyně ředitele BESIP Zuzana Ambrožová serveru iROZHLAS.cz uvedla, že by video rádi používali při preventivních akcích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dívky jely z Mostu do Bíliny a vysílaly přitom live stream na facebooku. Havarovaly, jedna z nich zemřela | Zdroj: Youtube

Budete používat záznam nebezpečné jízdy z facebooku, které končí tragicky, jako výukové?
Rádi bychom využívali toto video k nějakým preventivním akcím zaměřeným na studenty středních škol a na nové řidiče. Ale samozřejmě si uvědomujeme, že to je otázka nějaké etiky a že to je v tuto chvíli velmi citlivé téma pro pozůstalé. Nicméně bychom to rádi zkusili a spojili bychom se s nimi a chtěli bychom toto video používat.

Dívky havarovaly během jízdy, kterou vysílaly živě na facebooku. Jedna z nich zemřela

Číst článek

Konzultovali jste už s někým použití videa?
Ne, ještě jsme to nekonzultovali. V tuto chvíli se domlouváme, jakým způsobem to video použít. Máme samozřejmě některé aktivity zaměřené přímo na studenty středních škol, jedná se o různé besedy, semináře na téma dopravní nehodovosti a myslím si, že toto video je skutečně bezprecedentní příklad nevěnování se řízení s tragickým koncem.

Jak je to s právy? Musíte kontaktovat pozůstalé?
Myslím si, že určitě budeme muset kontaktovat rodinu, protože jak je z videa vidět, tak používala mobil přímo řidička, takže předpokládám, že mobil je její, a tudíž se tento předmět vrátí pozůstalým.

Webem se šíří video nehody u Obrnic. Soukromí na facebooku neexistuje, říká Dočekal

Číst článek

Proč jste si vybrali právě toto video? Je to i tím, že tam není nic vidět, je v podstatě jenom o zvuku?
Přesně tak, je to jenom o zvuku, není tam vidět žádná krev, a hlavně je to skutečně realita. Myslím si, že toto video vzedmulo velkou vlnu zájmu o problematiku nevěnování se řízení. Video má svoji obrovskou hodnotu v tom, že to je skutečně realita.

Když se podíváte na videa z Anglie, kde v je kampaních mají připravena velmi, velmi reálně, tak stále v koutku duše si říkáte: „Je to natočené, je to připravené, je to kampaň." Tady ta tragédie je v tom, že to je skutečně realita. Tam to neodiskutujete. Je to v podstatě chování, které nemá obdoby, a je to opravdu šílené. Mladí lidé by měli vidět ten příklad, nedělat si z toho legraci. Řízení je opravdu o nějakém respektu k pravidlům silničního provozu.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme