Besser: Církevní restituce nepůjdou za únor 48

Ministr kultury Jiří Besser z TOP 09 dnes prohlásil, že připravovaný zákon o církevních restitucích nejde za termín 25. února 1948 a nepovede tedy k prolomení tzv. Benešových dekretů. Tuto obavu vyjádřil ministr zemědělství Petr Bendl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lilie na oltáři

Lilie na oltáři | Foto: Jana Káninská

Podle Bendla by nárok na navrácení majetku mohli mít i ti, kterým byl zabaven už před rokem 1948. Jde například o bývalý majetek Řádu německých rytířů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historik Jaroslav Šebek ve Stalo se dnes

Ministerstvo kultury ale ještě zváží vypuštění sporného ustanovení z návrhu zákona. Historik Jaroslav Šebek, který se specializuje na dějiny církve, ve Stalo se dnes zdůraznil, že eventuální restituce Řádu německých rytířů by měla být řešena ve zcela jiném balíku právních opatření než jsou současné církevní restituce.

„Tento řád byl totiž rozpuštěn už nacisty v září 1938, takže v podstatě zabavení majetku po roce 1945 bylo už v té době doprovázeno velkými kontroverzemi. Takže tato otázka je stále předmětem různých debat, ale neměla by být součástí návrhu na restituci církevního majetku, než jak ho předložilo ministerstvo kultury.“

Šebek také připomněl, že se Benešovy dekrety vztahovaly i na část církevního majetku. Jednalo se totiž o majetek, který byl spravován převážně německými členy církevních institucí. „Už vlastně v období 45-48 se o tom bouřlivě diskutovalo, protože byl často tento majetek zestátňován, ačkoli proti tomu protestovala vatikánská nunciatura s tím, že se nejedná o majetek, který nepatří konkrétnímu národu, ale církvi jako takové.“

Československé úřady tuto argumentaci neuznaly. „Řada příslušníků těchto institucí už před rokem 1938 projevovala výrazné nacionální postoje, a tak i na tyto představitele byly uplatněny dekrety prezidenta republiky a byli zbaveni československého občanství,“ poznamenal Šebek.

„Jsem přesvědčen, že ještě to období 1945 – 48 není právně uzavřené, tato otázka je stále výbušná a zatím nebyla právně ošetřená,“ připomněl historik Jaroslav Šebek.

Milan Kopp, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme