Besser zřejmě skončí ve vládě. Čeká se na jeho návrat z Vatikánu

Vláda Petra Nečase zřejmě přijde o dalšího člena. Skončit v ní má podle některých médií ministr kultury Jiří Besser. Ten v majetkovém přiznání neuvedl účast ve firmě Comoros Group, kterou spoluvlastní odsouzený podnikatel Pavel Hrách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Besser, Ministr kultury ČR

Jiří Besser, Ministr kultury ČR | Foto: Filip Jandourek

Společnost koupila byt na Floridě za zhruba 4 miliony korun. Besser by měl z vlády odejít poté, co se vrátí ze zahraniční cesty z Vatikánu. Besserův stranický šéf Petr Gazdík tvrdí, že je nepřípustné, aby se ministr stýkal s takovými lidmi.

„Věci, které vyplynuly dále o panu Hráchovi, jsou dalšími střípky do mozaiky, které celý problém uvádí bohužel do jiného, horšího světla. Už se to velmi těžce vysvětluje. A pro politiky v tomto platí přísnější pravidla než pro ostatní,“ řekl Gazdík. Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg tvrdí, že si kauzu má vyřešit vedení Starostů a nezávislých a v nepřítomnosti ministra prý nebude jeho aféru komentovat.

Stejně se ke kauze postavil i premiér Petr Nečas: „Mám jasný názor. Potřebuji ale prvně mluvit s panem ministrem Besserem. Mimo jiné i proto, že považuji za akt elementární lidské slušnosti, aby můj názor slyšel první přímo ode mě.“

Předseda Věcí veřejných Radek John tvrdí, že premiér by měl Bessera odvolat. „Říkal jsem i u pana ministra Kocourka, i předtím u pana ministra Fuksy – kdo je nedůvěryhodný, činí nedůvěryhodnou celou vládu. Je to ovšem věc pana premiéra,“ zdůraznil John.

K demisi Bessera kvůli kauze už vyzvala ČSSD. Podle předsedy strany Bohuslava Sobotky by politik, který se pohybuje v pochybném prostředí, neměl být členem vlády: „Jsme přesvědčeni, že pan ministr Besser v pozici, kterou má, by neměl být zapleten do afér podobného typu. Podle našeho názoru je nejvyšší čas na to, aby na svoji funkci ve vládě rezignoval.“

Sám Besser včera odmítl kvůli kauze rezignovat. Ministr přiznal, že chyboval, když v majetkovém přiznání neuvedl svoji účast ve firmě, prostřednictvím které koupil v roce 2009 byt na Floridě za zhruba čtyři miliony korun. Odstoupil by podle svých slov jen v případě, že někdo předloží důkazy o jeho korupčním chování.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme