OVĚŘOVNA: Betlémská kaple nově na náměstí Volodymyra Zelenského? K přejmenování prostranství nedošlo

Na sociálních sítích a v řetězových e-mailech se některé dezinformace objevují stále dokola. Takovým příkladem může být i následující: Praha nechala přejmenovat Betlémské náměstí po ukrajinském prezidentovi. Jak ale ověřil server iROZHLAS.cz, k ničemu takovému nedošlo a navíc by to bylo protizákonné. Více v novém dílu seriálu Ověřovna!

Tento článek je více než rok starý.

OVĚŘOVNA! Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jeden den někdo přelepil cedulku s názvem Betlémské náměstí. K oficiální změně však nedošlo

Na jeden den někdo přelepil cedulku s názvem Betlémské náměstí. K oficiální změně však nedošlo | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Já si naivně myslel, že jsme z kravin a stupidností už vyrostli! Bože, jak hluboce jsem se mýlil!!“ startuje jeden z dalších řetězových e-mailů, který opakovaně doputoval i do schránky projektu Ověřovna!

Autor v textu kritizuje rozhodnutí pražských politiků přejmenovat známé Betlémské náměstí na náměstí Volodymyra Zelenského, tedy po prezidentovi Ukrajiny. „Betlémské náměstí… Kolik staletí tady bylo?? Dokonce i za Hitlera i za komunistů to bylo ‚Betlémské‘,“ přichází lidem elektronickou poštou. 

Původce zprávy si však – v lepším případě – přejmenování onoho místa neověřil dostatečně. K ničemu takovému totiž oficiálně nedošlo, pojmenování prostranství, na kterém se nachází například Betlémská kaple, žádné změny nedoznalo. 

„O takových návrzích nemám informaci. Neumím si však představit, že by k tomu u takto významného náměstí došlo,“ popírá pravdivost e-mailu Vít Hofman, mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy. 

„Omezení daná zákonem jsou pouze dvě, název nesmí být duplicitní, a pokud jde o pojmenování po nějaké osobnosti, nesmí se jednat o osobnost dosud žijící.“

Vít Hofman (mluvčí pražského magistrátu)

Pojmenování jakéhokoliv veřejného místa po současném ukrajinském prezidentovi navíc zákon vůbec neumožňuje. „Omezení daná zákonem jsou dvě, název nesmí být duplicitní, a pokud jde o pojmenování po nějaké osobnosti, nesmí se jednat o osobnost dosud žijící,“ pokračuje Hofman. 

„Při posuzování nových pojmenování se rovněž přihlíží k tomu, aby nové názvy korespondovaly s již existujícími v dané lokalitě, aby měly logické opodstatnění,“ přibližuje mluvčí magistrátu.

Pražský šprým?

Podobné e-maily s přiloženou fotografií jako důkazem se začaly šířit již na začátku března, stejné facebookové příspěvky sdílely stovky lidí. Fotografie cedule však nemusí být zřejmě podvrh: Pražané po vypuknutí války z vlastní iniciativy přelepili některá pojmenování ulic a náměstí.  

„Vím, že cedulka ulice Ruská byla částečně přelepená ukrajinskou vlajkou, a také jsme na sociálních sítích zaregistrovali, že obdobné cedule se objevily napříč Prahou. Nemám ale žádnou informaci o tom, kdo za tímto činem stojí,“ uvedl tehdy pro Pražskou Drbnu mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník.

NARAZILI JSTE NA DEZINFORMACI?

Vážení čtenáři, pokud byste na sociálních sítích narazili informaci, u které si nejste jistí její pravdivostí, pošlete ji na e-mailovou adresu overovna@rozhlas.cz. Server iROZHLAS.cz se ji za vás pokusí ověřit. Už vyvrácené falešné zprávy jsou k dispozici ZDE.

Naopak k oficiální změně názvu se politici přiklonili na Praze 6, kde část ulice Korunovační změnili na ulici Ukrajinských hrdinů. V ní se nachází sídlo Velvyslanectví Ruské Federace.

O změně názvů rozhoduje podle zákona Rada hlavního města Prahy. Návrhy na přejmenování mohou přijít od občanů, škol, stavebních firem, spolků, klubů anebo od městských částí. Takovou změnu musí nejdříve projednat a schválit radnice příslušné městské části a její zastupitelstvo, poté o ní rozhodne již zmiňovaná rada. 

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme