Betlémské světlo se vydává do domácností po celé zemi

S otevřeným ohněm se do vlaku nesmí, skauti ale mají dnes výjimku – rozvážejí totiž betlémské světlo. Pražský arcibiskup Dominik Duka včera plamen od skautů převzal v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Rozvoz betlémského světla na stovky míst po celé zemi začal dnes časně ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do katedrály sv. Víta dorazilo betlémské světlo pocházející z Jeskyně Narození Páně v Betlémě | Foto: Filip Jandourek

„Betlémské světlo vyrazilo dneska z Brna osmi rychlíky na různé směry naší republiky. Na ně pak navazují další spoje. Je to dalších deset rychlíků a asi devatenáct osobních spěšných vlaků. Dá se říct, že 37 vlaků a asi 400 zastávek, kde si budou moci předat lidé betlémské světlo,“ říká Brigita Kolářová, hlavní koordinátora rozvozu betlémského světla po ČR, a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranní Interview na Radiožurnálu byla Brigita Kolářová, hlavní koordinátora rozvozu betlémského světla po ČR

„O rozvoz světla se starají jednak skauti a jednak velká řada dobrovolníků. Odhadem je to asi 200 skautů a skautek.“

Jak říká Kolářová, betlémské světlo se do České republiky dostalo autobusem a vlakem z Vídně, kde se předává na slavnostní ekumenické bohoslužbě všem delegacím. Ty podle Kolářové přijíždějí nejen z Evropy, ale i z Ameriky, z Argentiny i ze Skandinávie.

Betlémské světlo dnes bude díky skautům k dispozici na nádražích, v kostelech a knihovnách a bude se rozdávat také na celé řadě regionálních akcí.

Světlu požehnal Dominik Duka

Skauti přivezli betlémské světlo v dřevěné lucerně v pátek do katedrály, kde mu Dominik Duka požehnal a připomněl i začátek tradice betlémského světla:

„Onehdá po bitvě na Milvijském mostě se zdál Konstantinovi sen a v tom snu vidí kříž a slyší slova: ‚V tom znamení zvítězíš‘. Pak přijímá – především císařovna Helena – křest a vydávají se do Jeruzaléma a hledají místo, kde by mohli kříž nalézt. Podle tradice, když tento kříž nalezli, vyšlehl plamen, který je nepopálil. To má být začátek tradice betlémského světla.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o další pouti betlémského světla připravil Zbyněk Zykmund

Dominik Duka vysvětlil také poselství, které dnes Betlémské světlo přináší: „Musíme slyšet ten verš, který se často zpívá: ‚Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidé dobré vůle.‘ Je to skutečně nejenom mír jako politická skutečnost, ale je to i pokoj v srdci, v duši a k tomu i radost.“

Myšlenka betlémského světla vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Úplně poprvé plamen přicestoval v roce 1986 letadlem do Horních Rakous, kde se stal součástí vánoční sbírky rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem.

Do Československa se betlémské světlo poprvé dostalo v prosinci 1989, jak připomíná starosta Junáka Josef Výprachtický: „V prvním roce ho přivezli skauti z exilu, protože my než jsme se rozkoukali, chvilku to trvalo.“

Všechny informace o betlémském světlu naleznete na webu www.skaut.cz.

Martin Mašek, Zbyněk Zykmund, Lucie Maňourová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme