Bez Dubčeka by nebyl Gorbačov, řekl na Foru 2000 Michail Chodorkovskij

Jak se vyvíjela demokracie za posledních 25 let, co přinesla arabským zemím nebo komu vadí. Na tyto otázky se budou snažit odpovědět účastníci 18. ročníku konference Forum 2000. S podtitulem Nespokojená demokracie: čtvrt století od železné opony a Tchien-an-menu začala večer v centru Pražská křižovatka. Hlavním hostem letošní konference je někdejší nejbohatší muž Ruska, bývalý ředitel ropného koncernu Jukos Michail Chodorkovskij, který přednesl slavnostní řeč.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší ruský oligarcha a později nejznámější vězeň Michail Chodorkovskij vystoupil v Praze už na 18. ročníku konference Forum 2000

Někdejší ruský oligarcha a později nejznámější vězeň Michail Chodorkovskij vystoupil v Praze už na 18. ročníku konference Forum 2000 | Zdroj: ČTK

Na zahajovacím večeru poděkoval za to, co se odehrálo v Československu v roce 1968.

Řekl, že bez Pražského jara by nebyla perestrojka, bez Dubčeka by nebyl Gorbačov a také veškeré změny, které po jeho nástupu následovaly.

Chodorkovskij se zítra na konferenci Forum 2000 na Žofíně chystá promluvit i o nových politických vězních v Rusku.

Mluvil také o tom, že v Rusku už existuje jakási střední třída nebo její zárodek a tito podnikatelé, kteří jsou poctiví a pracovití, mohou být brzy nositeli společenských změn, ke kterým – jak Chodorkovskij doufá – by mělo v Rusku dojít.

Michail Chodorkovskij je bývalý ruský ropný magnát a exšéf koncernu Jukos. Posledních 10 let strávil ve vězení za údajnou zpronevěru a daňové úniky. Před uvězněním byl oponentem prezidenta Vladimira Putina.

Upozornil ale také, že by třeba Evropská unie a Spojené státy měly velice obezřetně nakládat se sankcemi, protože sice mohou způsobit změnu režimu v Rusku, ale mohla by to být změna podobná té před téměř sto lety.

Chodorkovskij tak narážel na velkou revoluci, která však podle něj nepodpoří vznik právního státu.

Vyjádřil také naději, že režim, který se teď v Rusku vytváří a který je podle něj novou totalitou, se postupně bude měnit v demokracii evropského typu.

Demokracie jako nepříjemnost

Na konferenci Forum 2000 se bude mluvit také o tom, že demokracie přináší nejenom svobodu, ale i něco neočekávaného.

Před 25 lety se ve střední a východní Evropě odehrály revoluce, které sice vedly k demokracii, ale u mnoha občanů možná také k rozčarování, protože demokracie přinesla i větší dávku odpovědnosti občana za sebe samého.

Diskutovat se bude zároveň o nepříjemnostech, které může demokracie přinést těm, kteří vládnou, protože tak jako je Michail Chodorkovskij nepříjemným člověkem pro režim v Rusku, tak je to také další disident, běloruský aktivista Aleš Bialacki, který byl ve vězení poslední tři roky za své aktivity na ochranu lidských práv.

V úvodu konference v souvislosti s tím zaznělo, že letos nejsou přítomni tři aktivisté a bojovníci za lidská práva, kteří minulý rok přijeli, ale dnes jsou ve vězení. Byla jim proto věnována jakási vzpomínka.

Forum 2000 potrvá až do 15. října. Vedle Prahy se koná ještě v několika městech jako třeba v Liberci, Bratislavě nebo Budapešti.

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme