Bez maturity zůstalo letos na 11 tisíc studentů

Téměř polovina žáků neuspěla u podzimních opravných maturit. Pětina z nich se ke zkoušce vůbec nedostavila, zbytek propadl. Maturitu tak letos nesložilo více než 11 tisíc žáků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto).

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Nejhůře dopadli němčináři a ti, kteří skládali zkoušku z matematiky. V obou případech počty neúspěšných překročily 50 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky opravných maturit přiblížila v Dopoledním Radiožurnálu Klára Bílá

Podle ministra školství Josefa Dobeše se ukázalo, že některé školy měly na své studenty příliš nízké nároky:

„Jediný, kdo drží krok úplně stejně, jsou gymnázia – 0,6 procenta, státní část 0,7. Jinak všude, ve všech kategoriích škol hluboce, hluboce neobjektivní vyhodnocování úrovně žáků,“ poznamenal ministr.

K podzimnímu termínu se celkem přihlásilo 23.000 studentů. Vysvědčení dostalo jen 52 procent žáků, kteří skládali maturitu v opravném termínu.

Sečteme-li úspěchy a neúspěchy z obou termínů maturit, zjistíme, že bez maturitního vysvědčení je necelých 15 procent středoškoláků. Toho se 5 procent ke zkoušce vůbec nedostavilo, ostatní u ní propadli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr školství Josef Dobeš se maturitám věnoval Ozvěnách dne

Mohou si zopakovat 4. ročník a připravit se na další maturitu v dubnu. Těm, pro něž je maturita nad jejich síly, budou muset projít kvalifikací.

Zvýšení konkurenceschopnosti

Ministr školství Josef Dobeš v Ozvěnách dne připustil, že takový výsledky maturit očekával. „Buď se to student naučí, nebo to neudělá. Obejít se to nedá.“

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

„Pokles úrovně českého školství je tak velký, že žákům 2-3 měsíce nedovolily dohnat mezery, které jsou tam letité,“ zalitoval ministr, podle něhož nelze z trendu ustoupit a snížit laťku. „Je třeba si všimnout pozitivního vývoje, že někteří rodiče a děti si začínají zvykat a poprvé se zastavil propad učňů, hlásících se na obory bez maturity.“

„Státní maturita má vést ke zvýšení konkurenceschopnosti našich středoškoláků. Má zvýšit laťku tak, abychom byli srovnatelní s dětmi v Polsku, Německu a na Slovensku,“ zdůraznil ministr školství Josef Dobeš.

Stále je co zlepšovat

„Jsme jedna z mála zemí, která nastartovala plošné testování u maturit prakticky bez problémů,“ říká Pavel Zelený, ředitel centra Cermat, které maturity připravilo. „Znamená to ovšem, že po vyhodnocení jsme nalezli spoustu neefektivních kroků, které v současné době napravujeme,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

last.mp3

Především se podle Zeleného změní pořadí zkoušek. Letos se začínalo ústními a končilo písemnými zkouškami, v roce 2012 to bude naopak. Změní se také kalendář zkoušek a výraznou změnou projde i systém hodnocení písemných prací.

Podle Tomáše Feřteka ze společnosti Edu In státní maturity dobře splnily jeden z parametrů, které si od nich slibovali – a to ohlídání spodní laťky. Problém státních maturit tkví podle něj v tom, že od ní chceme příliš rozporné věci, které zkouška ani najednou splnit nemůže.

„Je samozřejmě problém jednou zkouškou ohlídat spodní laťku a zároveň po ní chtít, aby byla vstupenkou na vysoké školy, aby srovnala jednotlivé střední školy mezi sebou a nebo aby zlepšila kvalitu středního vzdělávání,“ vysvětluje Feřtek.

Milan Kopp, Renáta Prátová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme